Hitit Güneşinin anlamı nedir?

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Büsra tarafından 24 Haz 2010 tarihinde açılan konu

 1. Hitit Güneşinin anlamı nedir?
  Hitit Güneşi ne demek
  Hitit Güneşinin anlamı
  Hitit Güneşi
  Bende bilmiyordum.İlginçmiş :oops:


  Hitit Güneşi

  Hitit güneşi aynı zamanda Türkiye'nin başkenti Ankara'nın da bir dönem sembolü olarak kullanılmıştır.


  Hitit Uygarlığı ve sanatının sembolü sayılan bir nesnedir. Güneş i sembolize eden dairesel biçimin etrafına yerleştirilmiş öğelerden oluşur. Bazılarının üstünde ses çıkarması için sallanan parçalar, kimisinin üstüne barışı sembolize eden geyik figürü, kimisine ise üremeyi sembolize etmek üzere kuş, ağaç figürleri vardır. Ahşap asaların ucuna takılarak dini törenlerde kullanıldığı veya at koşum takımlarının arasında kullanıldığı sanılmaktadır. Genellikle tunçtan yapılır. En seçkin örnekleri Çorum yakınlarında Alacahöyükte bulunmuştur. Hititlerin sembolü haline gelmesine rağmen, aslında Anadolunun en eski uygarlığı olan Hattilere ait bir eserdir.[1] Hatti Kralları öldükleri zaman güneş kursu ve benzeri 4- 5 sembolle birlikte gömülmekteydi.
  Eskiden astrologlar tarafından yıldızların birbirlerine göre konumlarını belirlemekte kullanıldığı, daha sonra bu amaçla başka araçlar geliştirilince törensel bir nesneye dönüştüğü sanılmaktadır. Ortadoğu uygarlıklarında hükümdarlığın simgesi olan “alem lerin atası kabul edilir.
  Çorum Alacahöyük'te bulunmuş olan bu tarihi eser, Çorum'un sembolü olarak valilik ve belediye dahil bir çok resmi ve sivil kurum tarafından kullanılıyor [2][3][4][5] olmasına rağmen Ankara'ya maledilmiştir. [6] Çorumun sivil toplum kuruluşlarının itirazına rağmen Türk Patent Enstitüsü (TPE), "Güneş Kursu"nu, Ankara Üniversitesinin marka ve logosu olarak tescilledi.[7][8] Bu konudaki tartışmalar devam etmektedir.[9][10]
  Ankaranın Sıhhiye Meydanı nda yapılmış olan "geyik figürlü güneş kursu anıtı" yine Alacahöyük'te ki kazılarda ele geçirilmiş bir Hatti eserinin kopyasıdır. 1973'te belediye başkanı Vedat Dalokay tarafından şehrin sembolü yapılmış ve 1995'te yine belediye tarafından değiştirilmiştir. Bu konudaki tartışmalar sürmektedir.[11][12] Hatti krallarının mezarlarından çıkan Güneş Kursu örnekleri Anadolu Medeniyetleri Müzesinde görülebilir.
  Alıntı