Hissedebilen Robot El Yapıldı..

'Teknoloji Haberleri' forumunda Pardus tarafından 19 Ekim 2009 tarihinde açılan konu


 1. Hissedebilen robot el geliştirildi
  Yapay el, kanser nedeniyle elini kaybetmiş 22 yaşındaki bir erkek hastaya bağlandı.
  Araştırmacılar, yapay elin insan sinirlerini uçlarına küçük elektronik sensörlerle baylanarak çalıştığını belirtiyor.


  'Smarthand European Research Project' adlı projede çalışan bilim insanlarının geliştirdiği bu yapay elin dünyada üretilen en gelişmiş yapay el prototipi olduğu belirtiliyor.

  Yapay el, sadece gerçek insan eli hareketlerini taklit etmekle kalmıyor, aynı zamanda kullanıcıya dokunma hissini de veriyor.

  Robin af Ekenstam sağ el bileğindeki bir kötü huylu tümör sonucunda elini kaybetti ve hayatta kalmasının ve kanserin yayılmasını önlemenin tek yolu elinin kesilmesiydi. Normalde, elinin yerine elektronik bir alet kullanıyordu. Ancak bu sadece sınırlı hareket sağlayabiliyor ve elbette hissetmeyi mümkün kılmıyordu.

  Ancak İsveç'in Lund kentindeki biliminsanları geliştirdikleri robot el prototipini Robin'e bağladılar. Robot el, dört elektrikli motordan ve 40 baskı sensöründen oluşuyor. Bütün bunlar Robin'in hissetmesini sağlayacak şekilde tasarlanmış. Robin, "Yıllardır kullanmadığım kasları kullanabiliyorum. Hareketi kontrol edebilmek çok güzel. Uzun zamandır hissetmediğim bir his bu. Ve aynı zamanda kolumun belli noktalarına baskı uygulayan küçük motorlar sayesinde hisleri de algılayabiliyorum. Sert bir şeyi elime aldığımda parmak uçlarımda hissedebiliyorum, bu inanılmaz bir şey" diyor. Çalışmalar, Malmö Üniversitesi Hastanesi El Cerrahisi Bölümü'nde sürüyor.

  Araştırmacı ekipten uzman Göran Lundborg, "Baskı sensörlerini yapay elin parmaklarına yerleştirdiğimizde elin kalan kısmının derisindeki özel bölgelere baskı yoluyla sinyal gönderebileceğimizi biliyoruz. Ve eğer doğru noktalara baskı uygularsanız, beynin de doğru noktaları haberekete geçer. Başka bir deyişle, eğer yapay elin işaret parmağına baskı uygularsanız, beyninizdeki işaret parmağı bölümü harekete geçer" diye açıklıyor.

  Uzmanların yapay el üzerindeki sensörlü geri besleme sistemi çalışmaları hala sürüyor. Ancak çığır açabilecek nitelikteki bu ilk adım bilim dünyasında büyük heyecan yarattı.
    2. Cevap: Hissedebilen Robot El Yapıldı..

  Teknolojinin sevdiğim yanlarından biride insanlar için yararlı olması...
   


Similar Threads: Hissedebilen Robot
Forum Başlık Tarih
Teknoloji Haberleri yeni bomba imha robotu 3 Aralık 2012
Teknoloji Haberleri Bu robot Harmandalı oynuyor 3 Şubat 2011
Teknoloji Haberleri Robot balık - Dünyanın ilk robot balığı 28 Aralık 2010
Teknoloji Haberleri Robot 17 Eylül 2010
Teknoloji Haberleri Android ve Robotlar Arasındaki Farklılıklar Ve Benzerlikler Nelerdir? 27 Ağustos 2010