Hisse senedi nedir

'Bunları biliyormusunuz' forumunda YAREN tarafından 9 Haziran 2010 tarihinde açılan konu


 1. Hisse senedi ne demek, Hisse senedi nedir çeşitleri nelerdir?

  [​IMG]

  Hisse senedi, değerli bir evrak tipidir.Öncelikli olarak sahibine ortaklık hakkı verir. Bunun yanısıra yönetimde oy hakkı, kardan pay alma hakkı, rüçhan hakkı (sermaye arttırımlarında öncelikli yararlanma hakkı ) ve şirket tasfiyesi halinde sonucundan yararlanma hakkı gibi haklar da verir.

  İmkbde Kullanılan Hisse Senetleri

  Halka arzolup borsada işlem görmeye başlayan şirketler arz ettikleri sermaye payına denk gelen oranda nominal değerli hisse senedini piyasaya sürerler. Şirket halka arz olduktan sonra arz-talep haline göre senetlerin bir piyasa ücreti oluşur. Meydana gelen piyasa ücreti senedin üstünde yazılı olan nominal değerden değişik olur. Mesela; senedin nominal ücreti 1.000 tl. fakat piyasada meydana gelen ücreti 3.000 tl. olabilir.

  İmkbde işlem yapan yatırımcılar alım-satım yaparken senetler fiziksel olarak el değiştirmez. Her yatırımcının işlem yaptığı borsa aracı kurumunda bir hesabı olur. İşlemler, hesaplar üstünden takip edilir. Senetler ise fiziksel olarak takasbankta saklanır.

  İmkbde Hisse Senedi İşlemleri

  İstanbul İstinyedeki imkb binasında farklı özelliklere sahip pazarlar altında hisse senedi işlemleri yapılır. En fazla bilinen ve işlem yapılan pazar ulusal pazardır. Ulusal pazar dışında da işlem yapılan pazarlar vardır.


  Pazarlar ve işlem yapılan seans saatleri;

  Ulusal pazar, bölgesel
  Pazarlar, yeni şirketler
  Pazarı

  1. Seans 10:00 – 12:00
  2. Seans 14:00 – 16:00

  Birincil piyasa, toptan
  Satışlar pazarı resmi
  Müzayede pazarı

  Seans 9:15 – 9:45