Hırvatistanın Matematiksel Konumu

'Ülkeler' forumunda Yasemin tarafından 16 Oca 2013 tarihinde açılan konu

 1. Hırvatistanın Matematiksel Konumu Nedir


  Hırvatistan Avrupa'da Orta Avrupa, Balkanlar ve Akdeniz'in kesişme noktasında bulunan üniter demokratik bir parlamenter cumhuriyet. Başkenti aynı zamanda en büyük kenti Zagreb olan devlet, başkentin dışında 20 idari bölgeye bölünmüştür.

  Hırvatistan kıtasal alanı ve binden fazla adasıyla 56,594 km²'lik bir yüzölçümüne sahiptir. Ülkenin 4.29 milyonluk nüfusunun büyük çoğunluğu Hırvat'tır ve en büyük din Katolikliktir.

  Hırvatistanın Matematiksel Konumu

  Ülkenin batısı dağlık ,doğusu ovalıktır.Adriyatik kıyılarında dalmaçya kıyı tipi görülür.
  Adriyatik kıyılarında Akdeniz ,iç kesimlerde karasal iklim görülür.
  Ülke ekonomisinde tarımın yeri önemlidir.
  Dalmaçya kıyılarında balıkçılık ve turizmde gelişmiştir.
  Zengin yer altı kaynaklarına sahiptir. Bu yüzden sanayisi gelişmiştir.

  Fiziki Yapı Ülke toprakları; Dalmaçya, Birinci Dünya Harbi öncesinde Avusturya toprağı olan Istria'nın büyük bölümü ve eskiden Macaristan'a ait olan Slovenya topraklarını içine alır. Doğuda Tuna, Drova ve Sava ırmakları arasında kalan verimli ovalardan başlayıp, batıda Adriya Denizi boyunca Karadağ'a kadar bir hilal şeklinde uzanır. Dinar Alpleri güneybatı topraklarını engebelendirir. Dalmaçya kıyıları açıklarında kıyıya paralel birçok ada vardır.

  İklim Istria Yarımadası ile Dalmaçya kıyılarında Akdeniz iklimi hüküm sürer. Buralarda yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlı geçer. İç kesimler ve dağlık bölgelerde iklim daha serttir.Madenler: Medjimurjo ve Slovenya'da petrol, Dalmaçya'da ise kömür ve boksit yatakları vardır.

  Bitki örtüsü ve hayvanlar: Ülke topraklarının % 37'si ormanlarla kaplıdır. Kıyı bölgesinde yaygın olarak maki örtüsü görülür. Ormanlarda çok çeşitli yabani hayvan yaşar.