hırsız alarmı nasıl çalışır

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Sitem tarafından 24 Eki 2011 tarihinde açılan konu

 1. Hırsız alarm sistemlerinin temel çalışma mantığı şu şekildedir. Algılama yapan sensörlerden gelen bilgilerin hırsız alarm paneli tarafından yorumlanarak, bunun bir alarm sinyali olduğu kanısına varıldığında alarm panelinin, sirenleri çaldırması, telefon ve alarm haber alma merkezlerine gerekli bilgilendirmeleri yapması mantığına dayanmaktadır. Bir alarm sisteminin temel algılama mantığı bu şekilde özetlenebilir. Biraz daha detaya girecek olursak sensörler algılamayı nasıl yapar ?

  Hırsız Alarm Sistemleri Nasıl Çalışır

  PIR dedektör yani hareket dedektörü, algılaması şu şekildedir. PIR dedektör baktığı yöndeki herhangi bir sıcak hareketli cismi algılar ve data çıkışı vererek alarm paneline algılama yaptığını belirtir. PIR dedektörler en çok kullanılan hırsız algılama dedektörlerinden biridir. Neredeyse bütün alarm sistemlerinde kullanılırlar. Alarm sistemlerindeki hatalı alarmların çoğunluğu PIR dedektörlerden kaynaklanmaktadır. Bundan dolayı alarm sistemlerinde kaliteli PIR kullanmak çok önemlidir.

  Manyetik Kontak algılamayı şu şekilde yapar, Birbirinden ayrı 2 parçadan meydana gelen bu ürün kapı veya pencerelerde kullanılır. İki parça birbirine yakın iken bir algılama olmazken, iki parça birbirinden ayrıldığında hırsız alarm paneli tarafından alarm olarak algılanmaktadır.

  Cam Kırılma Dedektörü algılaması ve çalışması ise dedektöre belli mesafedeki bir camın kırılması yada çizilmesi esnasında çıkan akustik sesin dedektör tarafından algılanması mantığına dayanır.
  hırsız güvenlik sistemleri
  Yine alarm sistemlerinde diğer algılama elemanları olan panik butonlar, para tuzakları, su baskın dedektörleri ve diğer algılayıcı sensörler buna benzer algılama yaparak bu durumu hırsız alarm paneline bildirmektedirler. Bu sayede bir alarm algılaması yapmak mümkün olmaktadır. Burada unutulmaması gereken hırsız alarm panelinin tek başına bir algılama yapmadığıdır. Asıl hırsız algılayan cihazlar dedektörlerdir.

  Yukarıda açıkladığımız üzere alarm paneli dedektörlerden gelen uyarı ve programlandığı içeriğe göre alarm sirenlerini çaldırır, telefon arama modülü veya panelin telefon arama özelliği varsa ilgili telefonları arayarak bilgi verir. Yine alarm sistemi paneli bir alarm haber alama merkezine bağlanmışsa ilgili alarm haber alma merkezine bilgi verecektir.

  hırsız alarmı nasıl yapılır

   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 22 Ağu 2014