Hirschsprung Hastalığı

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Wish tarafından 4 Şub 2011 tarihinde açılan konu

 1. Hirschsprung Hastalığı nedir
  Hirschsprung Hastalığı belirtileri
  Hirschsprung Hastalığı tedavisi

  Hirschsprung hastalığı; kalın bağırsaklarda hareket bozukluğu nedeniyle ortaya çıkan tıkanıklıktır. Bu hastalık doğuştan var olan bir hastalıktır. Sindirilmiş besinler barsak duvarındaki kasların ritmik kasılmalarıyla barsaklar içinde ilerletilir. Bu kasılmalar barsak duvarında bulunan “gangliyon” adı verilen sinir hücreleri tarafından sağlanır. Hirschsprung hastalığında barsakların bir bölümünde gangliyon hücreleri yoktur. Gangliyon hücreleri olmayan barsak kısmında ritmik kasılmaları gerçekleşemez. Bu hareketsizlik nedeniyle barsak içeriği ilerletilemez ve tıkanıklık gelişir. Tıkanıklığın gerisinde barsak içeriği birikir, karında şişlik gelişir. Hastalığın ağır olduğu durumlarda yenidoğan bebek doğumdan sonraki ilk günlerde dışkı yapamaz, kusar.

  Hastalığın daha hafif olduğu durumlarda çocukluğun geç dönemlerine kadar hasta¬lık fark edilmeyebilir. Büyük çocuklarda kabızlık, karında şişlik ve gelişme geriliği görülür. Erkek çocuklarda kızlara göre 5 kat daha sık görülen bu hastalık 5000 canlı doğumda bir görülür. Hirschsprung hastalığı, Down Sendromu gibi diğer bazı kalıtsal hastalıklarla birlikte görülebilir.

  Yaş: Doğuştan bir hastalıktır ancak bazı hastalar geç tanı alır.
  Cinsiyet: Erkek çocuklarda daha sık görülür.
  Risk faktörleri: Ailesinde Hirschsprung hastalığı olan çocuklarda bu hastalığın görülme olasılığı diğer çocuklardan daha yüksektir.

  Belirtiler

  Doğumdan sonraki ilk günlerde dışkı yapamama, kabızlık, karında şişlik, kusma, ishal, Kilo alamama, büyüme ve gelişme geriliği başlıca belirtiler arasın¬da yer alır. Hekim muayenesi sırasında karında şişlik bulabilir. İçi dışkı dolu barsak bölümleri ele gelebilir.
  teşhis

  Direkt karın grafileri (röntgen), baryumlu kolon grafisi, anorektal manometrik inceleme ve rektal biyopsi tanı yöntemleri arasındadır.

  Tedavi

  Bağırsaklardaki hastalıklı kısım cerrahi ile çıkarılmalıdır. Bazen bir ameliyat yeterlidir. Ancak bazı olgularda ilk ameliyat kolostomi (kalın barsaktan göbek üstüne çıkış deliği açılması) yapılması olmak üzere birkaç ameliyat gerekebilir.

  Seyir

  Cerrahi tedavi sonuçları oldukça ba¬şarılıdır. Erken tanı konan ve hastalıklı ba¬ğırsak kısmı kısa olan hastalarda sonuçlar daha iyidir.

   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 4 Şub 2011
Yükleniyor...