hiroşima ve nagazaki korkunç hayat

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Sitem tarafından 1 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


 1. hiroşima ve nagazaki korkunç hayat


  6 Ağustos 1945 sabahı ilk atom bombası Enola Gay isimli bir bombardıman uçağı ile Hiroşimaya, 3 gün sonra 9 Ağustosta Nagasakiye atıldı.


  İkinci Dünya Savaşının diğer savaşlardan en büyük farkı, daha önce veya sonra hiçbir savaşta bu kadar çok sivilin hayatını kaybetmemiş olması. Ve işte İkinci Dünya Savaşının en büyük ayıplarından biri, bir yaşına daha girmek üzere. 6 ve 9 Ağustos 1945 tarihlerinden bahsedeceğiz, Hiroşima ve Nagazakiden.

  6 Ağustos 1945 sabahı Albay Paul Tibbets yönetimindeki Enola Gay isimli bir B-29 uçağı, “Little Boy – Küçük Çocuk isimli çok gizli bir yükle Güney Pasifikteki Tinian Adasından havalandı. Uçağına çok sevdiği annesinin ismini veren Paul Tibbetsin ve mürettebatın geri kalanının tek bildiği, yükün çok ama çok güçlü bir bomba olduğuydu.

  Gerçi Tibbets dahil, olaydan haberi olan insanların birçoğunun kafasında aynı soru yankılanıyordu. Küçük çocuğun sürprizi ne olursa olsun (ki söylentilere göre dünyanın gördüğü en büyük şey olacaktı) bombanın zaten yenilmiş olan Japonyaya atılmasının bir gereği var mıydı?

  Yetkililer bunu gerekli bulmuştu ve görev tamamlanmalıydı. 02:45de havalanan Enola Gay, 08:00de içinden nehirler geçen liman kentinin, Hiroşimanın üzerinde turlar atıyordu. 08:13de Küçük Çocuk 10.000 metreden hedefe yollandı. İki dakika sonra, bomba hedefini bulduğunda Tibbets, hayatı boyunca kendisine sormaya devam edeceği soruyu tekrarlıyordu, “Ben ne yaptım?

  Küçük Çocukun yarattığı patlama şehrin 10.000 metre üzerinde uçan Enola Gayi az kalsın düşürüyordu, şehirdeki bilanço ise Küçük Çocukun dünyanın o ana kadar gördüğü “en büyük şey olduğunu doğrular nitelikteydi. Şehrin 580 metre üzerinde patlayan bomba ilk anda 70.000 insanı buharlaştırdı. Japonyanın en güzel kenti olarak bilinen Hiroşimanın suları, toprağı ve insanları zehirlenmişti. İki ay içinde Küçük Çocukun gizli silahı olan radyasyon, ölü sayısını 135.000e ulaştırdı. Bombardımanı takip eden beş yıl içinde radyasyon nedeniyle mutasyona uğrayan 60.000 kişi daha hayatını kaybetti. Küçük Çocukun sürprizleri bununla da bitmemişti, kentin üzerine haftalarca asit yağmuru yağdı ve Hiroşimadan bütün hayat izleri silindi.

  Hiroşima ve Nagazaki

  Hiroşimadan sadece 3 gün sonra, Küçük Çocukun çökerttiği Japonyaya bir bomba daha atıldı. Bu seferki bombanın ismi “Şişman Çocuktu.

  Hiroşimadaki senaryonun bir benzeri de Nagazakide yaşandı. İki kentte ölenlerin sayısı 500.000i aştı. 1998 yılında, Küçük Çocuku Hiroşima üzerine bırakan Paul Tibbets, insanlığa yaptığı hizmetler nedeniyle liyakat madalyası aldı.

  Nükleer silahlar insanlık ayıbıdır ve savaşlar her zaman masum sivillerin öldürülmesiyle sonuçlanır. Bunun en büyük örneği Japonyada yaşandı ve Hiroşimayla Nagazaki bu dersin bedelini çok ağır bir şekilde ödedi. Kazanıldığı söylenen zaferin insanlığa ne gibi bir faydasının olduğu ise büyük bir muamma.