Hipodrom Özelliği ve Alanı

'Tarih Bölümü' forumunda EyLüL tarafından 20 Şub 2012 tarihinde açılan konu 1. Hipodrom


  Sultan Ahmed Meydanı olarak bilinen bu alan, Bizans Döneminde hipodrom olarak geçerdi. Hipodrom ise anlam olarak, at binilen yer demektir ve Osmanlı Döneminde ise burası at meydanı olarak geçerdi.Bizans dönemindeki önemini bugün de hala devam ettiren bu meydan, İstanbul’un en önemli anıtsal eserlerini içerir. Ayasofya, Sultan Ahmed Camii, İbrahim Paşa Sarayı, Yerebatan Sarnıcı tam burada hipodrom alanının çevresindedir.

  MİMARİSİ
  Planı büyük bir U şeklindedir. İnşa edildiği zamanlarda burada vahşi hayvanlar ile gösteriler yapılmaktaydı. Halka zarar gelmesin diye daha sonradan oturma kademelerinin önüne derin hendekler kazıldı. Yarış alanını görsel bir şova da dönüştüren Bizans, spinayı ikiye ayırarak bazı anıtlar ile burayı süsledi. Bugün elimize ulaşan yalnızca Thedcsius I dikilitaşı, yılanlı sütun ve VII.Konstantin sütunu olmuştur.  Geniş bir şekilde inşa edilen alan, 30 ile 40 arası basamaktan ibaret oturma yerleri 40.000’den fazla izleyiciyi bazı delillere göre de 100.000 kişiyi rahatça kaldırabilecek büyüklükteydi. Kademelerin en üst basamağını, büyük heyete ayrılan bir galeri çevreliyordu. Büyük payeler ile desteklenen oturma kademeleri altında meydan ve büyük pencereler ile aydınlatılan odalar inşa edilmişti.Çeşitli imparatorluk dönemlerinde Roma’dan, Yunanistandan, Ege adalarından, Sirakuzadan getirilen mermer, tunç ve bakır heykeller ile görselliği arttırıldı.

  HİPODROM ALANI
  Bu çevreye Büyük Saray diye bilinen İmparatorluk Sarayı da yapılmış, hipodromun yanından başlayarak deniz kenarına kadar uzanacak şekilde inşa edilmişti. Günümüze bu saraydan gelen mozaik panolar kalan bir kaç kalıntılardandır.

  Şehrin önemli meydanlarından Agusteion ve burası ile cadde arasında Milerium zafer takı vardı. Bu cadde Roma’ya kadar uzanan yolun başlangıcını oluşturur ve ilk km taşını barındırırdı. Şehri hareketlendiren hamamlar, mabetler, dini, kültürel ve sosyal merkezler de buranın çevresinde yapılmıştı.