Hiperaktif Çocuklarda Beslenme

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Wish tarafından 20 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu


 1. Hiparaktif Çocuklar Nasıl Beslenmeli
  Hiperaktif Çocuklar Neleri Yemekten Kaçınmalı

  [​IMG]

  Hiperaktif bir çocuğunuz varsa şeker ve şekerli besinler tükettiğinde çocuğunuzun davranışlarına özellikle dikkat edin. Eğer bu besinleri tükettikten sonra daha hareketli olup yerinde duramıyorsa ve konsantrasyon bozukluğu yaşıyorsa bu tür besinlerin tüketimini sınırlandırmalısınız.

  Ayrıca hiperaktif çocukların bir çoğu, salisilatlar ve fenolik bileşiklere karşı çok daha duyarlılık göstermektedir bu sebeple salisilat oranı düşük besinleri daha fazla tercih edin

  Salisilat oranı düşük meyveler; muz, kabuksuz şeftali ve papayadır.

  Salisilat oranı düşük sebzeler; lahana, nohut, bezelye, marul ve patatestir. Et, tavuk, balık, yumurta, süt ürünleri ve tahıllarında salisilat oranı düşüktür. Fakat tüketimlerine dikkat edilmelidir çünkü çocuğunuz bu besinlere karşı duyarlılık da gösterebilir.

  Tüketiminde dikkat edilmesi gereken yiyecekler;


  Asitli içecekler ve hazır meyve suları, şekerlemeler ve boyalı besinler, beyaz şeker, boya ilave edilmiş süt ve süt ürünleri, cips gibi atıştırmalıklar, konserveler, hazır çorba ve baharat karışımları, şarküteri ürünler (sucuk,salam,sosis gibi), et suyu tabletleri, hazır puding ve kekler gibi tüm koruyucu ve katkı maddesi içeren yiyeceklerin fazla tüketiminden kaçınılmalıdır.
  Kafein içeren içeceklerden de uzak durulmalıdır. Gerekli 50 besin öğesini sağlayabilmek için ( karbonhidratlar, proteinler, yağlar, vitaminler, mineraller) her gün beş besin grubu dengeli şekilde tüketilmelidir. Bu beş besin grubunu hafızalarınızda tazelemekte fayda var:

  1-Süt yoğurt
  2-Et grubu
  3-Ekmek ve tahıllar
  4-Sebze meyve
  5-Yağ ve şeker( sınırlı)

  Öneriler;

  Haftada iki kez balık tüketimine özen göstermelisiniz. Özellikle yağlı balıklarda bulunan omega-3 hiperaktif davranışlarda anlamlı düşüşler meydana getirmektedir.

  Araştırmalarda hiperaktif çocukların günlük diyetlerine çinko ve demir minerallerinin eklenmesiyle davranışlarda olumlu değişiklikler sağladığını görülmüş...

  Besin koruyucu ve renklendiricilerinin diyetten çıkarılmasıyla hiperaktif davranışlarda önemli azalmalar olduğu gözlenmiştir.

  Hiperaktif çocuklarda çikolata, şeker ve kafeinli besinler insülin ve buna bağlı olarak adrenalinin salınımını artırdığından, bu tür gıdaların tüketimi sınırlandırılmalıdır.

  Aşırı adrenalin salgılandığında hızla harcanan magnezyumun yetersizliğinin önlenmesi için de ek magnezyum verilmesi önerilebilir.
    2. Cevap: Hiperaktif Çocuklarda Beslenme

  Televizyonu bile ayakları havada izleyen hatta kafa yarde ayaklar koltuğun tepesinde şeklinde :)
  Dikkate alacağım önerilerini Wishim :f40:
    3. Cevap: Hiperaktif Çocuklarda Beslenme

  Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu olan çocukların aileleri için çok yararlı bir bilgi teşekkürler Wish :f40: