hint kınası ile saç boyama

'Ders notları' forumunda anniccha tarafından 21 Aralık 2010 tarihinde açılan konu


 1. hint kınası ile saç boyama

  En fazla kullanılan saç boyama yöntemi kınadır.Kınanın avantajları çivit, papatya gibi diğer doğal boyalarında olduğu gibi saç sağlığına zarar vermemesidir.

  Doğal boyaların özelliği diğer boyalara göre daha küçük molekülleri sahip olması ve saç telinin tümüne ve saç telini oluşturan kabuğa etki etmesidir. Böylece saç rengiyle bütünleşir.

  Doğal boyalar şampuanlamayla gider bu nedenle saçın renginde bozulma olabilir bundan dolayı düzenli olarak boyama uygulanmalıdır ancak böyle saç rengi sabit tutulabilir.

  Doğal boyalar, kimyasal boyalara göre uygulama sırasında daha fazla beklenir. Genellikle bir saat beklenmesine rağmen saçın renk ve kalitesi dikkate alınarak uygulanmalıdır. Misal açık renkli saça sahip bir bayanının havuç turuncusu gibi bir renge sahip saçla karşılaşmak istemiyorsa bu uygulama sırasındaki bekleme süresini kısa tutmalıdır.

  Daha önce doğal boya uygulanmış bir saça kimyasal boya uygulandığında boya kutusunda belirtilen süreden daha fazla beklenmesi gerekir çünkü kimyasal boyanın kuvvetlenen saça nüfuz etmesi ve bunu aşması uzun sürer. Bazı durumlarda istenilen sonucu almak birkaç denemeyle mümkün olabilmektedir.


  Doğal boyaların çoğu kına ile yapılır fakat kınanın kısıtlı renk seçeneklerine sahip olması nedeniyle kına ve çivit karışımı gibi çeşitli karışımları tercih eder kına üreticileri.

  Doğal boyalar diğer boyaların olduğu gibi saç telinin içine işlemez bu sebepten dolayı da beyazları kapamada etkili değildir. Sadece saçınıza parlaklık kazandırarak bakım yapmış olur. Kına bu sebepten dolayı eğer saçınıza sadece bakım yapmak isterseniz nötr kına ile saçınıza bakım yapabilirsiniz. Nötr kına boya içermez saç renginizi değiştirmez.
   


Similar Threads: hint kınası
Forum Başlık Tarih
Ders notları hint kast sistemi nedir 21 Aralık 2012
Ders notları Ankarada Hint Kıyafetleri 29 Nisan 2011
Ders notları hint deniz seferlerinin gelişimi önemi ve etkileri 7 Mart 2011
Ders notları Elektrikli Süpürge Makinası Kim İcat Etti 7 Haziran 2011