Hint kınası hazırlanışı

'Kişisel Bakım' forumunda YAREN tarafından 21 Aralık 2010 tarihinde açılan konu


 1. hint kınası yapılışı,
  hint kınası nasıl hazırlanır,
  hint kınasının hazırlanışı


  Hint kınası geçici dövme için malzemeler ve yapılışı

  [​IMG]

  oksijenli su
  hint kınası
  kürdan
  stabilo veya HB kalem
  aydınger kağıdı
  roll-on (koltuk altı kremi diye de bilinir. Yoksa su da olur)
  traş bıçağı
  ve dövme deseni

  Önce malzememizi hazırlıyoruz. bunun için hint kınası ile oksijenli suyu karıştırıyoruz. Küçük bir kaba 2 çay kaşığı hint kınası koyup, üzerine oksijenli suyu dökerek kahve telvesi kıvamına gelene kadar karıştırıyoruz. Kınanın kaliteli olması burada önem kazanıyor. Oksijenli su kınanın rengini siyaha dönüştürür ve kalıcılığını arttırır. Şimdi Karışımın kıvamı için bazı şartların oluşmuş olması lazım :

  Kürdanla kolayca çizilebilir kıvamda olmalı.
  Tortu olmamalı
  kuruduktan sonra oluşan tortunun altında canlı bir renk oluşmalı

  Şimdi dövme uygulayacağınız yere hazırladığımız karışımla kürdan vasıtasıyla bir kaç şekil çiziyor ve 2-3 saat kurumaya bırakıyoruz. Hiç bir şekilde buranın nemlenmesine veya ıslanmasına izin vermiyoruz. 2-3 saat sonra çizginin üzerinde oluşan tortuyu temizlediğimizde istediğimiz sonuç oluşmuşsa yapılış aşamasına geçebiliriz. Yok olmamışsa kına - oksijenli su kıvamındaki oranları değiştirerek istediğimiz sonuca ulaşana dek denemeler yaparak en az 1 hafta boyunca kurtulamayacağı çizikler içerisinde bırakıyoruz .

  Yapılışı

  İstediğimiz motifin üzerine aydınger kağıdını yerleştirerek stabilo veya resim kalemiyle bir kopyasını çıkartıyoruz (eğer içi renkli ise sadece kenarları çizmeniz yeterli) daha sonra döğmenin yapılacağı bölgedeki tüm kılları ve ince tüyleri traş bıçağı ile temizliyoruz. Daha sonra buraya roll-on sürerek motimizin bu bölgeye iyice çıkmasını sağlıyoruz. Bundan sonrası tamamen sizin yeteneklerinize kalmış. Hazırladığınız kıvamı motifi belirginleştirecek şekilde bu bölgeye uyguluyoruz. Hiç bir şekilde en az 4 saat su ve nem ile temasının olmamasını sağlıyor ve işlem bitmiş oluyor.

  Hint kınası hazırlanışı resimli anlatım için Tıklayınız..