hıdırellezin tarihi

'Sosyal Konular' forumunda HazaN tarafından 7 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu


 1. Hıdrellez tarihi
  Hıdrellez tarihi hakkında bilgi

  Anadolu ve Balkanlarda yasayan Alevi-Bektasiler HIZIR a HAK ve TANRI sifatini verirler.HIZIR gece gündüz zikir ibadetlerinin en büyük ve kutsal ismidir.
  Halk arasinda bir cok tören ve geleneklere vesile olan HIZIR baharla ilgili cok eski bir gelenektir.Kisaca HIZIR kimdir nedir ?
  Halkimiz tarafindan ABI-HAYAT suyu icerek ölümsüzlüge erismisinsanlar arasinda dolasanbasi sikisanlara yardim eden bir evliyazattir.Bahar aylarinda tabiatin canlanmasini kismetbolluk getiren bir NebiVeli dir.Fakat kökenine dair fazla bilgi bulunmamaktadir.Anadolu Kizilbas-Alevi-Bektasilerinde HIZIR inanci ve gelenegi mevcuttur ve kuvvetle yasatilmaktadir..Darda kalan basi sikisanumut bekleyen YETiS YA HIZIR diyerek seslenir ve yardim umar..
  HIZIR gelenegi Türkler ve Kürtler arasinda yayginlasmis en eski ve önemli bir gelenektir.Altay Türkleri arasinda Hizir in adi " KIDIR " olup gezginseyyah anlaminda kullanilir.

  HIDIRELLEZ ( Hizir ilyas ) genelde Baharin ilk günlerinde Nisanin sonlarinda kutlanir.Kesin tarih olmamakla birlikte 20 Nisan-6 Mayis arasi olarak kabul edilir.
  HIDIRELLEZ günü Kadin-Erkek Kücük-Büyük bütün Halk cogunlukla beyaz elbiseler giyerek eglenceye yaylalarayesillik alanlara cikarlar.Cünkü inanca göre HIZIR beyaz elbise giymistir.HIZIR in gezdigi varsayilan yerlerde gezilerek 41 cesit cicek toplanir.Türküler söylenir oyunlar oynanir.Baharin ilk kuzusu kesilerek hep birlikte yenir.Yenilen kuzunun " HIZIR Hakki " icin kurban edilmesi de önemlidir.Bu surette HIZIR Tanri misyonu verilir.Elinin degdigi seylerin sifa verdigine inanilir
   


Similar Threads: hıdırellezin tarihi
Forum Başlık Tarih
Sosyal Konular 2014 Cumhurbaşkanlığı seçim tarihi 25 Şubat 2014
Sosyal Konular 2014 Belediye Seçimleri Tarihi Hangi Ayda Yapılacak 22 Haziran 2013
Sosyal Konular Tc Kimlik No İle Doğum Tarihi Sorgulama 17 Ocak 2013
Sosyal Konular Yeni Türk Ticaret Kanunu Yürürlük Tarihi 27 Haziran 2012
Sosyal Konular Genel Sağlık Sigortası Yürürlük Tarihi 26 Ocak 2012