Hicri Yılbaşında Okunacak Dualar

'Dualar ve Faziletleri' forumunda Yasemin tarafından 9 Kas 2013 tarihinde açılan konu


 1. Mübarek Muharrem ayı hicri yılbaşının ilk günü gimektedir.Hicri Yılbaşı veya 1 Muharrem (kameri) hicri takvime göre Zilhicce ayının son gecesini Muharrem ayının birinci gününe bağlayan zaman dilimidir.Hicri Yılbaşında okunacak dualar nelerdir.

  [IMGALT=https://forumdas.net/upl/uploads/hicri-yilbasi-duasi-75935.jpeg]hicri-yilbasi-duasi-75935[/IMGALT]

  Yeni ay görüldüğü zaman ve özellikle yeni senenin ayı görüldüğü vakit okunacak dua:Birinci veya ikinci günleri aya bakarak şu duayı okumak sünneti şeriftir.

  Hilalü hayrin ve ruşdin amentü billahillezi halagake vel-Hamdü lillahillezi Rabbil -Alemiin.

  Duanın Anlamı:

  Hayır ve hidayet ayı hilali olasın.Ey hilal seni yaratan Allah'a iman ettim.Ve Alemlerin Rabbi olan Allaha hamdolsun.

  Bu duadan evvel şunlar.Bir kere tekbir alınır.ve sonra bu dua üç veya daha fazla okunur.Bu duayı okuyan kimsenin çoluğunun çocuğunun dinini diyanetini Cenabı Hak kendisi muhafaza eder.Maddi manevi faidesi vardır.Ve sünneti seniyyedir.Dünya Ahiret sıkıntısı görmez:Yeni ay gözetlemek sünneti şerifedir.Ancak Ramazan ve zilhicce aylarında farzdır.Bayramları tesbit edebilmek için.

  Ve dahada mühimmi hilali görünce veya o gece, evvelinde ve sonunda Fatiha-i şerife ile beraber süre-i mülk tebareke okunmalıdır. Mülk suresi 30 ayettir.Her ayeti ayın bir gününe tekabül eder.Bu okunduğu zaman o kişiyi Cenabı Hak o ay içerisinde her türlü kazadan ve beladan muhafaza eder,hatta çoluğunu çocuğunu bile süfliyatın ve cinlerin tasallutundan muhafaza etmektedir.

  SENE BAŞI DUASI

  Her kim Muharremin evvelinde;

  Ey ALLAHım C.C. ! Sen Ebedi ve Kadimsin. İşte bu yeni senedir. ben Senden bu sene. şeytan ve dostlarından korunmayı. kötülüğü çokça emreden bu nefse karşı yardım ve beni Sana yaklaştıran amellerle meşgul olmayı isterim. Ey Kerem Sahibi. kabul eyle! derse. şeytan: “Biz bu kişiden ümidi kesdik der. ve ALLAH C.C. ona.kendisini sene boyunca koruyacak iki Melek görevlendirir. (Hadisi Şerif. Kaynak: Alemle Safûrî. Nüzhetül-mecâlis.1/156)

  Her kim Zilhiccenin sonunda;

  Ey ALLAHım C.C. ! Bu sene. Senin razı olmayıp beni nehyettiğin şeylerden her ne yaptıysam ben onları unuttum.Sen ise unutmadın. Bana ceza vermeye kadirken mühlet verdin ve ben. Sana karşı gelme cüreti göstermişken beni tevbeye davet ettin. Ey ALLAHım C.C.! Ben bütün bunlardan dolayı senden mağfiret diliyorum. Beni mağfiret eyle! Ey Kerem sahibi! Ey Celâl ve İkram sahibi! Bu sene. Senin razı olup bana sevap vaad ettiğin hangi amelleri işlediysem. Senden dilerim ki onları benden kabul edesin ve Senden ümidimi kesmeyesin! Ey Kerem Sahibi. kabul eyle! Efendimiz Muhammede (SAV) ve âl-i Ashabına Salât-ü Selâm eyle! derse. şeytan: Biz. bu sene yorulup bu günahları işletmek için zahmet çektik. o bir anda hepsini sildirdi diyerek yüzüne toprak saçar.