Hezarfen Ahmet Çelebi Nasıl Uçtu

'Sorun Cevaplayalım' forumunda ZeuS tarafından 5 Haziran 2011 tarihinde açılan konu


 1. Hezarfen Ahmet Çelebi Nasıl Uçmuştur,
  Hezarfen Ahmet Çelebi Nasıl Uçtu

  Hezarfen Ahmet Çelebi, kendi geliştirdiği takma kanatlarla uçmayı başaran ilk insandır. 17. yüzyılda Osmanlı’da yaşamış Türk bilginidir. 1623-1640 yılları arasında saltanat süren Sultan IV. Murat zamanında, uçma tasarısını gerçekleştirdiği ve geniş bilgisinden ötürü halk arasında, “Bin Fenli” anlamına gelen “Hezarfen” olarak anıldığı bilinmektedir.

  Hezarfen Ahmet Çelebi Nasıl Uçtu
  İlk uçma denemelerinde, 10. yüzyıl Türk âlimlerinden İsmail Cevheri’den ilham almıştır. Cevheri’nin bulgularını iyice inceleyen ve öğrenen Çelebi, kuşların uçuşunu inceleyerek tarihi uçuşundan önce hazırladığı kanatlarının dayanıklılık derecesini ölçmek için, Okmeydanı’nda deneyler yapmıştır. Ayrıca, Leonardo Da Vinci’nin uçma konusundaki çalışmalarında kendinden çok önce bu konuda deneyler yapan İsmail Cevheri’den ilham aldığı sanılmaktadır.

  1632 yılında lodos bir havada Galata Kulesi’nden kuş kanatlarına benzer bir araç takıp kendini boşluğa bırakan ve uçarak İstanbul Boğazı’nı geçip 6000 m. ötede Üsküdar’da Doğancılar’a inen Hezarfen Ahmet Çelebi, Türk havacılık tarihinin en kayda değer simalarından birisidir. Bu uçuş hakkındaki belgeler şimdiye kadar sadece Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sindeki ifadesinden ibarettir.

  Bu olay, Osmanlı Devleti’nde ve Avrupa’da büyük yankı buldu ve dönemin padişahı IV. Murat tarafından da beğenildi. Sarayburnu’ndaki Sinan Paşa köşkünden bu durumu seyreden Sultan, Ahmet Çelebi ile önce çok yakından ilgilenmiş, hatta Evliya Çelebi’ye göre “bir kese de altınla” sevindirmiş, ancak bu derece bilgili ve becerikli birisinin tehlikeli olabileceğini düşünüp, “Bu âdem pek havf edilecek bir ademdir, her ne murad ederse elinden gelür, böyle kimselerin bakaası caiz değil.” diyerek onu Cezayir’e sürgün etmiştir.
   


Similar Threads: Hezarfen Ahmet
Forum Başlık Tarih
Sorun Cevaplayalım Hezarfen nedir, Hezarfen ne demektir? 29 Kasım 2012
Sorun Cevaplayalım Ahmet Kural Boyu kaç 5 Temmuz 2012
Sorun Cevaplayalım 3. Ahmet Ablası Hatice Sultan 2 Kasım 2012
Sorun Cevaplayalım 2. Ahmet Islahatları 22 Eylül 2012
Sorun Cevaplayalım zahmetsiz rahmet olmaz atasözünün açıklaması 7 Ekim 2012