Heyelandan Korunmak Için Neler Yapmalıyız

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Sitem tarafından 27 Şub 2012 tarihinde açılan konu

 1. Heyelandan Korunmak Için Neler Yapılmalı
  Heyelandan Korunma yolları

  1) Dik ve eğimli olan araziler boyunca bitki örtüsü korunmalı. Doğal bitki örtüsü tahrip edilmemeli, tahrip olan bitki örtüsünün yerine yine ağaç dikimi yapılmalıdır. Çünkü Heyelan felaketine neden olan en önemli olay, dik arazilerde toprağın kendi kendini tutucu özelliği olmayışı ve tahrip edilen bitki örtüsü kökleri vasıtası ile toprağı tutamamasıdır.

  2) Dik yamaçlar teraslar yapılarak eğimleri azaltılmalı ve ağaçlandırılmalıdır.

  3) Eğimli arazilerde toprak eğimin çok dik olduğu yöne doğru yerçekimi ivmesi nedeni ile kaymak isteyecektir. Su toprağın özgül ağırlığını arttıracak ve yerçekimi ivmesinin değerini büyültecektir. Heyelan olan bölgeler göz önüne alınırsa, bazı bol ağaçlı bölgelerde de Heyelan felaketi görülmektedir. Bu bölgelerde Heyelana Karşı Alınacak Önlemler in başında, yamaç boyunca açılacak geniş su kanalları gelmektedir. Bu sayede, su kolayca toprağın içerisine nüfus etmeksizin akacak ve Heyelan oluşmasını önleyecektir.

  4) Doğal Afetler arasında Heyelan özellikle ülkemizde sıkça görülmektedir. Ülkemizde heyelanın en çok görüldüğü yerler ise, tabakaların yamaç eğimi ile aynı yönde olduğu alanlardır. Bu alanlarda yapılan yollar, direk heyelan tehlikesi altındadırlar. Bu gibi yol çalışmalarında Heyelan önleyici duvarlar yapılmalı ve yol güvenliği sağlanmalıdır. Daha önceleri bu konuda bir video yayınlamıştık. Bu videoda heyelan direk olarak yolu etkilediğini görmüştük.


  5) Türkiyede Heyelan olayının sık görüldüğü yerlerin başında gelen Karadeniz Bölgesi,doğal afetlerarasında Heyelan olayının en sık görüldüğü bölgenin başında gelir. Çünkü Karadeniz Bölgesi, iklim nedeni ile çok yağış alan bir bölgedir. Ayrıca bölgedeki dağların kıyıya paralel uzanması ve yamaçların çok dik olması, heyelan afetinin gerçekleşmesi için tüm gerekçeleri tamamlamaktadır. İşte bu bölgelerdeki yaylalar incelenildiğinde görülüyor ki, bölge evleri hep dik yamaçların üzerine yapılmıştır. Bu çok yanlış bir uygulamadır. Heyelanın gerçekleşmesi için, tüm maddeler tamamlandıysa, o bölge yaşam alanı olarak kullanılmamalıdır.
   
 2. Cevap: Heyelandan Korunmak Için Neler Yapmalıyız

  notumdan 92 aldım çok mutluyum 7. sınıf olmama ramen 5.sınıf konusu işliyoruz..! :p
   
 3. Cevap: Heyelandan Korunmak Için Neler Yapmalıyız

  7. sınıfım 92 aldığım için çok mutluyum ama halen 5. sınıf konusu işliyorum ona üzülüyorum.
   
 4. Cevap: Heyelandan Korunmak Için Neler Yapmalıyız

  bn çok üzgünüm çünkü ödevim son güne kaldı daha çok var araştırmm gereken şey
   
 5. Cevap: Heyelandan Korunmak Için Neler Yapmalıyız

  çok guzel mış butun konular burdaymış herkezi buraya davet ediyorum
   
 6. Cevap: Heyelandan Korunmak Için Neler Yapmalıyız

  çokgüzel bir site perfformans ödevlerimi hep burdan yapıyorum :)
   
 7. teşkür :):)
   
 8. Çok teşekkürler
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 4 Oca 2016