Hesap Makinesi İcadı Hesap Makinesi Kim İcat Etti

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda HazaN tarafından 4 Ocak 2011 tarihinde açılan konu


  1. Hesap makinesini kim icat etti, hesap makinesi ne zaman icad edildi, hesap makinesinin icadı hakkında bilgi

    ilk zamanlar dört işlemi yapabilen, daha sonraları geliştirilerek her türlü sayısal işlemi yapar duruma getirilen elektronik veya mekanik bir araçtır.
    İlk hesap makineleri abaküsler idi. 1623 yılında Wilhelm Schickard ilk kez dört işlemi bir arada yapabilen hesap makinesini Almanya’daki Heidelberg Üniversitesinde geliştirdi. Schickard geliştirmiş olduğu araç ile astronomi, matematik, alan ölçümleri, yüz ölçümü hesaplama ve haritacılık işlemlerinde kullanmıştır. Geliştirmiş olduğu cihaz oldukça karmaşık ve herkesin kolaylıkla kullanamayacağı bir çalışma sistemine sahipti.

    Yirmi yıl kadar sonra, 1645 yılında Fransız filozof Blaise Pascal, vergi tahsildarı olan babasına yardımcı olmak için bir hesap makinesi tasarladı. 1799 yılına kadar kullanılan bu mekanik aygıt, kadranlarla girilen sayıları toplayıp çıkarıyordu. Gottfried Wilhelm Leibniz 1671 yılında toplama ve dört işlemi yapabilen mekanik bir aygıt geliştirdi. Ancak bu aygıtlar, çok yaygın olarak kullanılmamıştır. Bunlardan yaklaşık bir asır kadar sonra Charles Xavier Thomas’ın bulduğu dört işlemi ve karekök alma işlemini yapabilen Aritmometre, 1970’lere kadar kullanılmış olan mekanik hesap makinelerinin atası olmuştur.
     


Similar Threads: Hesap Makinesi
Forum Başlık Tarih
Ansiklopedik Bilgi Zorunlu Deprem Sigortası Nasıl Hesaplanır 19 Temmuz 2012
Ansiklopedik Bilgi oylara göre milletvekili sayısı nasıl hesaplanır 12 Haziran 2011
Ansiklopedik Bilgi Yerel Saat ve Yerel Saat Hesaplamaları 11 Mayıs 2011
Ansiklopedik Bilgi Direnç renk kodları hesaplama 28 Mart 2011
Ansiklopedik Bilgi Tek Düzen Hesap Planı 14 Kasım 2010