Hermann Göring kimdir

'Biyografi' forumunda Sitem tarafından 11 Oca 2012 tarihinde açılan konu

 1. Hermann Göring hayatı
  Hermann Göring biyografi

  Hermann Göring II. Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyası'nın Alman Hava Kuvvetleri komutanı, 1943e kadar polis ve ekonomi bakanlığını yaptı ve aynı zamanda Reichsmarschall (Devlet Mareşali) rütbesine sahipti.

  Hermann Wilhelm Göring 12 Ocak 1893de Rosenheimda doğdu. Çok başarılı bir hakimin oğluydu ve bütün gençliğini sıkıntı çekmeden geçirmişti. 1914 yılında Alman Ordusuna teğmen olarak katıldı. Çocukluğundan beri bir pilot olmayı istiyordu fakat şartlar onu Kara Kuvvetlerine teğmen yapmıştı. Kısa zaman içerisinde Hava Kuvvetlerine geçmeyi başardı. Derken I. Dünya Savaşı başladı. Pilotluktaki marifetini fazlasıyla gösterdi ve Richthofen savaş filosunu yönetti. Savaş sırasında 22 adet düşman uçağını düşürdü ve 1. Sınıf Şeref Madalyası (Pour le Merite) aldı. Savaş kaybedilmişti fakat Herrman Goering halkın gözünde bir savaş kahramanıydı.

  Savaş sonrasında Danimarka ve İsveçte gösteri uçuşları yaptı. İlk karısı olan Karin ile burada tanışıp Şubat 1922de Münihte evlendi.

  Almanyaya döndüğü yıllarda NSDAP içerisinde yer aldı. Tüm halk tarafından tanınması ve sevilmesi onu parti içerisinde saygın bir yere getirmişti. Hitler de 1922 yılında SAnın sorumluluğunu Göringe verdi. 1922 yılı Göringin en iyi yıllarıydı çünkü 1923 yılındaki başarısızlıkla sonuçlanan Münih Birahane Darbesi sonrası, gerek baskılar gerekse Hitlerin yokluğunun vermiş olduğu boşluk neticesinde Avusturyaya oradan İtalyaya ve son olarak İsveçe kaçmak zorunda kaldı. Bu kaçaklık dönemi içerisinde çeşitli ruhsal problemler yaşadı. Bir zamanların efsane pilotu, şimdilerde bir kaçaktı ve bu durum onu çok etkiliyordu. Kendisini içkiye verdi ve bir alkolik olmak üzereyken, iyi haber Almanyadan geldi. Hitler artık dışarıdaydı ve gerekli düzeni tamamen sağlamıştı. Akabinde yapılan seçimlerde NSDAP büyük bir patlama yaptı. Takip eden beş yıl içerisinde Göering, Hitlerin en büyük yardımcısı oldu. Çevresi çok geniş olan Göering, bu zaman zarfı içerisinde bütün sanayici, iş adamları, ordu yetkilileri gibi önemli kişilerle Hitler için görüşüp yanlarına çekiyordu.

  Bu çalışmalar boşa çıkmadı ve Hitler iktidara geldi. Hitlerin iktidarından sonra Prusya başvekili oldu ve akabinde Gestapoyu kurdu. Çok iyi organize edilmiş bir olay olan Reichstag yangınını kendisi planladı ve yönetti. Yahudi görünümlü ve komünist slogan atan bir grup Gestapo subayı, Reichstag(Meclis)i gece yarısı ateşe verip ortadan kayboldular. Gestaponun yardımıyla oluşturulan görgü tanıkları sayesinde bütün Almanya bu yangını Komünistlerin çıkarttığını düşündü.

  Hitlere toplama kampları fikrini verdi fakat bilinenin aksine toplama kampları Yahudileri için kurulmamıştı. Göringe göre bazı suçlular hapishanelerden başka daha tecrit edilmiş yerlerde tutulmalıydı. Bunun için de en uygun proje toplama kamplarıydı. Savaşın başlaması ve öncesinde toplama kamplarına Yahudi, Çingene, Komünistler ve savaş esirleri konulmaya başladı.

  1934 yılında Gestapoyu Himmlere devretti. Bu olaydan sonra önceleri gizlice, daha sonraları Versailles Antlaşmasının geçerliliğini yitirmesiyle Alman Hava Kuvvetlerini (Luftwaffe) kurdu ve geliştirdi.

  Savaşın başlamasıyla beraber Luftwaffe dünyanın en etkili ve güçlü hava kuvvetleriydi. Bunun tek sebebi Herrman Göeringin eski bir pilot olması ve gerek pilotluğun gerekse hava kuvvetlerinin sıkıntılarını yakından bilmesidir.

  Savaşın ilerleyen dönemlerinde Göringin yapamayacağı görevleri kabul etmesi sonucu kendisini adeta soyutladı ve savaşın tek suçlusu gibi görmeye başladı. Herrman Göringin ilk büyük hatası 1940 yılındaki İngilterenin bombalanmasındaki zamanlama hatası, 1942de Stalingraddaki 6.orduya ikmal ve yardım desteğinin kötü hava şartları yüzünden başarısız olmasıdır. Stalingraddaki hava şartlarında hiçbir uçağın gerekli yardımı yapamayacağını kendisi de biliyordu fakat Hitlere hayır dememek için bu görevi kabul etti.

  Savaş bittikten sonra,karısı ve çocuğuyla beraber bir Amerikan karargahına gidip teslim oldu. Göring o kadar büyük bir isim yapmıştı ki Amerikan askerleri bile kendisine çok büyük saygı gösteriyordu. Nürnberg mahkemesinde kendinden emin tavırları ve yöneltilen bütün suçlamalara verdiği akıllıca cevaplar sayesinde diğer Nazi subaylarını da etkisi altına almıştı. Bunu fark eden mahkeme, Göringin diğer mahkumlardan ayrı tutulmasına karar verdi. Bazı Nazi subayları suçlarını inkar ederken, Herrman Göring çoğu suçlamayı kabul etti ve Hitlere bağlılığını son dakikaya kadar sürdürdü. Mahkemenin hakkında verdiği idam kararından sonra infaz olmadan birkaç saat önce hücresinde kendisine bakan askerden özel kutusunu istedi, o kutunun içerisinde bulunan Potasyum Siyanür kapsülünü içerek tıpkı Himmler gibi asılmadan hayatına son verdi.