Herkesi rahatsız eden Ağız Kokusunu nasıl önlerim

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Yasemin tarafından 6 Mart 2014 tarihinde açılan konu


 1. Ağız kokusu nasıl giderilir?  Ağzınızdan kokular geliyor ve siz bundan rahatsız mı oluyorsunuz öyleyse aşağıdaki önerileri dikkate almalısınız.Özellikle toplum içerisinde oldukça rahatsız edici bir durumdur ağız kokusu bu nedenle aşağıdaki önerileri dikkate almalı ve gereken neyse yapmaya çalışmalısınız.Hem kendiniz hem çevrenizdeki kişiler çok daha rahat olacaktır.

  Dişlerinizi iyi temizleyiniz. Dişlerin arasında kalan yemek artıkları kötü kokulu plakların oluşmasına neden olur. Florür içeren bir diş macunuyla günde en az iki kez 2 dakika boyunca dişlerinizi fırçalayın ve günde bir kez diş ipi kullanın.Koku üreten bakterileri temizlemek için dişlerinizin yanısıra dilinizi de, özellikle de arka bölümünü, fırçalayın.

  Özellikle eczanelerde satılan ve doğal maddelerden meydana gelmiş bitki gargarasıyla her gün gargara yapın. Bu gargara karanfil, kimyon veya rezene yağı içermelidir. Bu sayede ağız kokusu oluşma şansı oldukça düşecektir.Gün içinde mutlaka 2 litre kadar su için. Su veya soda içen birisinde tükürük bezleri harekete geçer ve koku yapan tüm maddeler kendiliğinden yok olur.Her diş fırçalama işleminden sonra dil temizliğini mutlaka yapın. Ayrıca diş ipiyle diş aralarını mutlaka temizleyin.

  Kullandığınız ilaçları mutlaka gözden geçirin yada doktorunuza danışın.

  Çok fazla çay ve kahve kullanımı ağızdaki bakterilerin artmasına ve koku oluşumuna neden olur. Aynı şekilde alkol içeren gıdalar da kokuyu artırıcı etkenlerdir.

  Ayrıca baharat ve baharatlı yiyecekler ağız kokusuna neden olur. Yememeye dikkat edin.Sigara ağız kuruluğuna, bunun sonucunda da ağız kokusuna neden olur.Bazı şekerli sakızlar, şeker bakterileri tarafından bozunarak ağızın kokmasına sebebiyet verirler unutmayın.

  agiz-kokusu-nasil-gecer-.jpeg