her insan bir mürite baglamak zorundamıdır?

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 21 Ekim 2012 tarihinde açılan konu


  1. her insan bir mürite baglamak zorundamıdır?

    İnsan ne kadar çok ibadet ederse etsin, bir mürşidi kâmilin terbiyesine girerse, yapmış olduğu bu ibadetini az görür ve daha fazla ibadet etmeye gayret gösterir. Ama mürşidsiz olursa, nefis ve şeytan insanı çok kolay aldatır. Az olan ibadetini bile dağlar gibi gösterir. Bu mürşide intisab eden âlimlerin beyanları ile sabit bir hakikattir.

    Günümüzde de O'nun varisleri, insanları Hz. Peygamberin yoluna iletmekte O'nun yolunun en doğru şekilde anlaşılması için çaba sarf etmektedir. Dolayısıyla onların gösterdiği yola uyan kimseler nefsin çirkin sıfatlarından kurtulup güzel sıfatların sahibi olurlar.

    Netice olarak mümin olan kişi şuurlu bir şekilde düşündüğü zaman Allahu Zülcelalin dostları ile beraber olmanın ve bir mürşidi kâmilin manevi terbiyesi altına girmenin, bilhassa günümüzde şart olduğunu görecektir. Çünkü bugün günahlar bir deniz gibi olmuştur. İnsanın kendisini böyle bir ortamda muhafaza etmesi çok zordur. Kendisini muhafaza edebilmesinin çaresi mürşidi kâmilin terbiyesine girip onun vermiş olduğu reçeteyi uygulamakla mümkündür.