Her Bel ve Boyun Ağrısı Fıtık Değil

'Sağlık Rehberi' forumunda SümbüL tarafından 8 Haz 2010 tarihinde açılan konu

 1. Boyun ve bel kısmında hissedilen ağrıların fıtık olduğu düşüncesiyle hareket etmenin yanlış olduğu bildirildi.

  Uzmanlar, bu ağrılar fıtık olduğunu düşünerek yapılan ve yaptırılacak uygulamaların sakatlıklara neden olabileceği ve mutlaka hekime gidilmesi gerektiğini belirtti.

  Tekden Hastanesi Beyin Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Murat Ateş, dünyada insanların yaklaşık yüzde 80'inin en az bir kere bel ve boyun ağrısı şikayeti yaşadığına dikkat çekti. Bel ve boyun ağrısı toplumumuzda çok sık ve yaygın görülen rahatsızlıklar arasında yer aldığına dikkat çekti. "Bel ve boyun ağrılarının hepsine birden bel ya da boyun fıtığı demek mümkün değildir" diyen Ateş, "Bunların ancak yüzde 80-90'ı mekanik ağrılar olmakla birlikte yüzde 10-20 oranında bel fıtığı ya da boyun fıtığı ile karşılaşmaktayız. Bu yüzden 10 veya 20'den de sadece yüzde 10-15'i ameliyata gitmektedir." dedi.

  Bu verileri insanların bel fıtığından, boyun fıtığından ve ameliyattan korkmamaları gerektiği için söylediklerini açıklayan Op. Dr. Murat Ateş şu bilgileri verdi: "Oldukça yaygın olduğundan bu tür rahatsızlıklara karşılaştığımız zaman beyin cerrahi veya fizik tedavi uzmanlarına başvurmak gerekmektedir. Toplum içinde yaygın olarak insanlar bu tür rahatsızlıklara kendi yöntemleri ile müdahale etmektedir. Bu uygulamalar yanlış uygulamalardır. Rahatsız olan kişide geri dönüşü olmayan sonuçlar olabilmektedir. Bu tür uygulamalara fırsat vermeden bunu uzmanına bırakmak en doğru olan yöntemdir. Bu rahatsızlık ameliyatlıksa veya fizik tedavi yöntemi uygulanacaksa ya da ilaç kullanılması gerekiyorsa karar verilip uygulanmasında fayda vardır. Doğru tedavi yapılmadığı takdirde bu tür rahatsızlıklar geri dönüşümü olmayan ayakta, kolda felçlere, yürüme bozukluklarına, idrar kaçırma bozukluklarına, erkek ya da bayan cinsel organ işlev bozukluklarına sebep olabilmektedir."

  Beyin Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Murat Ateş, yapılması gerekenleri şöyle anlattı: "Bu tür rahatsızlıkların önüne geçmek amaçlı Beyin Cerrahi, Omurilik Cerrahi alanları sürekli gelişmektedir. Günümüzde 'Altın Standart' olarak kabul edilen mikrocerrahi yöntemi ile mikrodiskektomi yöntemi hastanemizde başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Mikrocerrahi yönteminde başarı oranı yüzde 95'dir. 1 günde taburcu edilmektedir.

  Bu yöntem ile yapılan ameliyatlarda başarı oranı yaklaşık yüzde 95 civarındadır. Hasta aynı gün ayağa kaldırılmakta, ertesi gün yani 24 saat sonra ise evine gönderilmektedir. Hasta kendi ihtiyaçlarını kendi görebilmekte ve yaklaşık 3-4 hafta içinde normal yaşantısına dönebilmektedir."

   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 6 Ağu 2014
 2. Cevap: Her Bel ve Boyun Ağrısı Fıtık Değil

  Gerçekten bazen yanlış olabiliyor.Her bel agrının Fıtık Olduğunu düşünüyorLar ve yapıLan uyguLamlarla sakatlıklar oluşabiliyor.Bu yüzden Hekime başvuruLması daha manTıkLı