Hepatit yılda 1 milyon can alıyor

'Sağlıklı Yaşam' forumunda EyLüL tarafından 2 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu


 1. Hepatit Hastalığı
  Hepatit yılda 1 milyon can alıyor
  Hepatit Nedir,Nasıl bulaşır,Korunma Yolları Nelerdir?

  Bazı sağlık personeli, kan ve kan ürünleriyle ilişkisi olanlar, çoklu cinsel ilişkide bulunanlar, berberler, kuaförler, itfaiye personeli, askerler, polisler, ilk yardım ekibi çalışanları risk grubunda yer alıyor.

  Sağlık Bakanlığı verilerine göre, 2005 – 2010 yıllarını kapsayan dönemde hepatit B nedeniyle Türkiye’de 16 kişi, hepatit C nedeniyle ise 24 kişi yaşamını yitirdi.

  Sağlık Bakanlığının bilgilendirme duyurusunda dünyada 500 milyon kişinin hepatit virüsleriyle enfekte olduğu ve her üç kişiden birinin bir ya da daha çok kez bu virüslere maruz kaldığı ifade edildi.

  HEPATİT NEDİR?

  Sağlık Bakanlığı açıklamasında hepatit hakkında şu bilgiler yer alıyor:
  Hepatit en basit anlamıyla karaciğerin iltihabıdır ve pek çok neden ile oluşabilir. Uzun süreli karaciğer iltihabının en yaygın nedenlerinden biri viral enfeksiyonlardır.
  Hepatit B ve C sessiz virüslerdir. Pek çok insan farkında olmadan bu virüsü almış olabilir ve hiçbir belirti olmaksızın bu virüsü taşıyabilir. Tedavi edilmez ise her iki virüs de karaciğer sirozuna neden olabilir. Siroz ise kanama, asit, koma, kanser, karaciğer yetmezliği gibi yaşamı tehdit eden hastalıklar ya da ölüm ile sonuçlanabilir. Uzun süreli hepatit B hastalığında siroz ortaya çıkmadan önce de karaciğer kanseri görülebilir.

  NASIL BULAŞIR?

  Hepatit B virüsüne maruz kalmış kişilerin kan ya da diğer vücut sıvılarına temas yoluyla kişiden kişiye yayılır. Hepatit C virüsü ise enfekte kan ile doğrudan temas ile yayılır. Nadir olarak da diğer vücut sıvıları ile geçiş olabilir.

  En yaygın bulaşma yolları;
  - Kontrol edilmemiş kan transfüzyonu ya da kan ürünlerinin kullanımı,
  - Sterilize edilmemiş araçlarla tıbbi ya da diş müdahaleleri,
  - Anneden bebeğe doğum sırasında,
  - Kullanılmış enjektör paylaşımı,
  - Traş bıçağı, diş fırçası gibi eşyaların paylaşımı,
  - Sterilize edilmemiş araçlarla dövme ya da vücut takılarının uygulanması,
  - Güvenli olmayan cinsel ilişkidir.

  Risk Grupları
  Hasta ve hasta çıkartıları ile teması bulunan tüm sağlık personeli, sık kan ve kan ürünü kullanmak zorunda kalanlar, Hepatit B taşıyıcısı ile aile içi temaslılardan aşısız olanlar,
  çok sayıda cinsel eşi olanlar ve para karşılığı cinsel ilişkide bulunanlar, berberler-kuaförler, manikür-pedikürcüler, itfaiye personeli, askerler, polis memurları, kazalarda ve afetlerde ilk yardım uygulayan kişiler risk grubunda yer almaktadır.

  KORUNMA YOLLARI

  Hepatitten korunma konusunda Sağlık Bakanlığı açıklamasında şu bilgiler veriliyor:
  “Hepatit B virüsünden korunmanın en etkili yolu aşılanmaktır. Hepatit B aşısı güvenli ve etkili bir aşıdır. Ülkemizde, bebeklere, çocuklara ve risk grubunda olan kişilere, ücretsiz olarak sağlık kuruluşlarımızda uygulanmaktadır. Ülkemizde Hepatit B aşısı 1998 yılında rutin aşı takvimine dâhil edilmiştir. Hepatit B aşı oranı 2010 yılında Türkiye genelinde %96 olarak gerçekleşmiştir. Hepatit C virüsüne karşı aşı henüz bulunmamaktadır.

  Güvenli cinsel ilişkide bulunulması, diş fırçası, traş bıçağı, makas gibi kişisel bakım eşyalarının paylaşılmaması da bulaşmanın engellenmesinde önemlidir.