Hepatit C Bulaşma Yolları

'Sağlıklı Yaşam' forumunda ZORBEY tarafından 22 Temmuz 2011 tarihinde açılan konu


 1. hepatit c hastalığı nasıl bulaşır, hepatit c nasıl bulaşır, hepatit c bulaşıcımıdır, hepatit c bulaşırmı, hepatit c bulaşma yolu , hepatit c bulaşma riski

  Hepatit C’li hastaların % 10’unda bulaşma sebebi bilinmemektedir. Hepatit C'nin en önemli bulaşma yolu Hepatit C virüsü taşıyan kanın naklidir.

  Hepatit C'nin bir diğer bulaşma yolu tıraş bıçağı, manikür-pedikür aletleri, tırnak makası gibi yaralanmaya sebep olabilecek aletlerin ortak kullanımıdır; diğer yandan dövme, piercing, akupunktur, kulak delinmesi gibi uygulamalarda steril olmayan aletlerin kullanımı ile de bulaşabilir. Damar yolu ile uyuşturucu kullanan bağımlılarının ortak şırınga kullanımı Hepatit C bulaşma riskini artırmaktadır. Ayrıca tüm sağlık çalışanları Hepatit B’de olduğu gibi Hepatit C için de riskli bir gruptadır. Sağlık çalışanlarına yine iğne batması ve diğer tıp ekipmanı ile bulaşması söz konusudur.

  Doğal olarak akla gelen, Hepatit C’nin cinsel ilişki ile geçip geçmediği, sorusudur? Hepatit C, cinsel yolla bulaşır; ancak bu olasılık son derece düşüktür. Organ nakli sırasında bulaşma olasılığı da çok yüksektir. % 6 olasılıkla doğum sırasında anneden bebeğe geçer. Anneden çocuğa emzirme ile geçmez; ancak annenin meme başında kanama ve enfeksiyon olmaması gerekir.

  Aynı evde yaşayan kişilerde aynı kaşık, çatal ve bardağı paylaşmak, bulaşma açısından riski son derece artırır. Önemli olan bu saydığımız eşyaları paylaşmamaktır. Bunların dışında aynı evde yaşamak bulaşma açısından yüksek risk taşımaz.

  Hepatit C’nin kuluçka süresi 2 hafta ile 6 ay arasında değişen bir süreçtir.