Hepatit B Aşısı

'Sağlık Rehberi' forumunda ZORBEY tarafından 2 Ağu 2011 tarihinde açılan konu

 1. Hepatit B Aşısı nedir
  Kimler Hepatit B aşısı yaptırabilir
  Hepatit B aşısı nasıl yapılır


  Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre; global nüfusun %30 unun Hepatit B virüsü (HBV) ile enfekte olduğu bilinmektedir. Dünyada yılda 350 milyonun üzerinde kronik HBV enfeksiyonu ve 2000 yılı itibarıyla 5.7 milyon yeni akut hepatit B vakası ve 521.000 den fazla hepatit B ilişkili ölüm bildirilmiştir (1). İnsanlarda kanserojen-hepatosellüler karsinomaların %80 nin nedeni hepatit B virüsüdür (2). Yılda en az 500 -750 milyon kişinin kanser veya siroz nedeni ile öldüğü tahmin edilmektedir. Bu nedenle Hepatit B enfeksiyonları sıklığı, kronik karaciğer hastalığı ve kanser gibi komplikasyonları nedeniyle önemli bir sağlık sorunudur.

  Aşı İçerikleri
  Hepatit B aşıları kansere karşı geliştirilmiş ilk aşılar olarak bilinmektedir. Hepatit B enfeksiyonunun tanımlanmasından 10 yıl sonra aşısı üretilmiştir. Hepatit B aşısı ile ilgili ilk çalışmalar 1971 yılında Krugman la başlar

  İki tip hepatit B aşısı mevcuttur:
  1-Plazma kökenli HBV aşıları
  2-Rekombinant HBV aşıları


  Yaşı 19 ve üstü olup, aşağıdaki ölçütlere uygun olanlar aşılanmalıdır:
  Son 6 ayda birden fazla kişiyle cinsel ilişkide bulunmuş olanlar, yakın zamanda cinsel yolla bulaşan bir hastalığı olanlar ya da cinsel yolla bulaşan hastalık tedavisi görenler.

  Erkeklerle cinsel ilişkiye giren erkekler.
  Damar içi madde kullananlar.
  Kronik HBV enfeksiyonu olan bir kişinin cinsel ilişkide bulunduğu kişi veya aynı evde yaşayanlar.
  İşyerinde kan ya da benzeri sıvılarla temas yoluyla enfeksiyon riski altında olanlar (örn. sağlık çalışanları, tıp ve hemşirelik öğrencileri).
  Gelişme geriliği olanlara yönelik bir kurumda hasta ya da çalışan olarak bulunanlar.
  Hemodiyaliz hastaları ya da erken böbrek yetmezliği olan (diyalize aday) hastalar.
  Pıhtılaşma faktörleri verilenler.
  Altı aydan daha uzun süreyle hepatit B’nin yüksek derecede endemik olduğu bir ülkeye seyahat etmeyi ya da orada yaşamayı planlayan ve yerli nüfusla yakın teması olacak olanlar. Ayrıca, kısa süreli geziye çıkacak olmakla birlikte, kanla temas etmesi olası kişiler (örn. tıbbi bir kurumda) veya orta ya da yüksek derece endemik bir bölgede yaşamış kişilerle cinsel ilişkiye girenler.
  Uzun süreli bakım verilen bir kurumda kalanlar.


  Hepatit B aşısının 2. dozu, ilk dozdan en az 4 hafta sonra, 3. dozu, ikinci dozdan en az 8 hafta sonra uygulanmalıdır. Ayrıca, birinci ve üçüncü dozlar arasında en az 4 ay geçmelidir.

  Türkiyede bulunan hepatit b aşıları

  [​IMG]
   
Yükleniyor...