hentbol sahasının ölçüleri ve çizimi

'Sorun Cevaplayalım' forumunda By RiZeLi tarafından 9 Ekim 2011 tarihinde açılan konu


 1. Hentbol; 7'şer kişilik takımların topa elle yön verip sayı atmak için mücadele ettikleri bir spor dalıdır.Kısaca el futbolu da denilebilir.

  Hentbol Saha Ölçüleri; oyun alanı 40m x 20m boyutlarında bir dikdörtgen şeklindedir.Oyun alanının çevresinde; kale çizgilerinden itibaren en az 2m ve kenar çizgilerinden itibaren en az 1m genişliğinde emniyet alanı bulunur.

  Kaleler; zemine veya arkalarında ki duvara sıkıca sabitlenmelidir.Kale içten içe 3m genişliğinde ve 2m yüksekliğinde olmalıdır.Yan direkler ve üst direk 8 cm x 8 cm boyutlarında olmalıdır.

  9 metre olan serbest atış çizgisi, çizgilerin arasındaki boşlukları 10 cm olan kale sahası(6 metre) çizgisine 1 metre uzakta ve paralel olan kesik bir çizgidir.

  7 metre çizgisi; 1 metre uzunluğunda olup, kenar çizgilerinin arasında, tam orta yerde bulunur ve kale çizgisinin arka yüzünden uzaklığı 3 metredir. Bu çizgi, kale çizgisine paraleldir. Kalecinin sınır çizgisi 18 cm uzunluğunda olup, kenar çizgilerinin arasında tam orta yerinde bulunur. Kale çizgisinin arka yüzünden uzaklığı 4 metredir ve kale çizgisine paraleldir.

  Orta çizgi, iki kenar çizgisinin orta noktasını birleştiren ve sahayı ikiye bölen çizgidir. Orta çizginin her iki yanında 19 cm uzunluğunda, orta çizgiden 5.9 metre uzaklıkta ve her iki takım oyuncularının giriş, çıkışları için düzenlenmiş olan kenar çizgiye paralel çizgilere, değişme çizgileri adı verilir. Hentbol sahasındaki tüm çizgiler sınırladıkları sahayı içine alırlar. Çizgiler çok belirgin biçimde çizilmiş olup 9 cm genişliğindedir. İç kale çizgilerinin kalınlığı, kale direkleri kalınlığında, uygun olarak çizilip 3 cm dir.

  hentbol. hentbololculeri.