Hentbol Oyun Kuralları kısa kısa

'Sosyal Konular' forumunda HazaN tarafından 8 Nis 2011 tarihinde açılan konu

 1. Hentbol toplamda 12 kişilik kadrolarla oynanan takım sporudur. İlk zamanlarda 11 kişilik takımlar halinde çim sahalarda oynanırken 1950’lerden sonra salon sporu halini almıştır.

  Temeli rakip kaleye gol atmak olan hentbol elle oynanır. Oyuncuların ayak ve diz altı bölgelerine topun temas etmemesi gerekir. Oyuncular arası belirli bir temas düzeyi olabilir. Ancak faullerde hentbolcuya iki dakikalık oyun dışı kalma cezası verilir.

  Hentbolcu topu elinde en fazla üç saniye tutabilir ve top ile beraber en fazla üç adım atabilir. Hakemler gerekli durumda oyunculara müdahale ederler.

  Hava atışı ile başlayan oyun 30’ar dakikalık iki bölümden oluşur. Bu bölümlerde istenildiği kadar oyuncu değiştirilebilir. Maç bitiminde beraberlik halinde 1’er puan, kazanma durumunda ise 2 puan verilir.

  Temel hareketler ise;
  • Top tutma
  • El üstü pas
  • Bilekten pas
  • Çift el göğüsten pas
  • El yerden pas
  • Piston hareketi
  • Yana bükülü atış
  • Düşerek atış ve benzerleridir
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 17 Nis 2014
 2. 16 ve daha yukarı yaştaki oyunculardan oluşan bütün takımlar için normal oyun süresi 30 dakikalık iki devredir ve devre arası normalde 10 dakikadır. .

  Yaşları 12 - 16 arasında olan takımlar için oyun süresi 2 x 25 ve 8 - 12 arasında olan takımlar için ise 2 x 20 dakikadır ve her iki durumda da devre arası 10 dakikadır.

  Kazananın belirlenmesi gereken bir müsabakada, normal oyun süresi berabere biterse 5
  dakikalık aradan sonra uzatma bölümü oynanır. Uzatma bölümü 5 dakikalık iki devreden oluşur ve devre arası 1 dakikadır. Birinci uzatma bölümü sonunda oyun hala berabere ise, 5 dakikalık bir aradan sonra ikinci uzatma bölümü oynanır. Bu uzatma bölümü de 5 dakikalık 2 devreden olur ve devre arası 1 dakikadır. Oyun hala berabere ise kazanan takım ilgili müsabaka kurallarına göre belirlenir.

  Müsabaka sonucunun belirlenmesi için 7 m atışlarının kullanılmasına karar verildiği takdirde aşağıdaki yöntem takip edilmelidir.

  Beraberliğin bozulması için 7 metre atışlarının kullanılması kararı verilmesi halinde, oyun süresi sonunda iki dakika veya diskalifiye cezaları almamış oyuncular yedi metre atışını kullanabilecektir.

  Her iki takım 5'er oyuncusunu 7 metre atışlarını kullanmak üzere belirleyecektir. Seçilen oyuncular rakip takım oyuncuları ile değişimli olarak birer 7 metre atışı kullanacaktır.

  Takımların atış yapacak oyuncu sırasını belirlemelerine gerek yoktur. Kaleciler oynama hakkı olan oyuncular arasından serbestçe seçip değiştirilebilir. Oyuncular 7 metre atışlarına hem atış yapacak oyuncu hem de kaleci olarak katılabilir.

  7 metre atışları için hangi kalenin kullanılacağına hakemler karar verecektir. Hakemler kura atışını yapar ve kura atışını kazanan takım ilk 7 metre atışını hangi takımın yapacağına karar verir. Her iki takımın 5'er 7 metre atışı kullanmasından sonra eşitlik bozulmadığı takdirde sıra düzeninde eşitlik bozulana kadar 7 metre atışlarına devam edilmelidir.

  İlk beş 7 metre atışı sonrası eşitlik bozulmadığı takdirde devam edilecek 7 metre atışları için takımlar tekrardan 5 er oyuncu belirlemelidir. 5 er oyuncu belirleme yöntemi 7 metre atışları devam ettiği sürece devam eder. Ancak, iki takımın eşit sayıda 7 metre atışı kullanması sonrası gol sayısında farklılık oluştuğu an kazanan takım belirlenir.

  7 m atışlarının uygulanması esnasında tekrarlanan sportmenlik dışı davranışlar yada belirlenmiş durumlardan dolayı sporcular diskalifiye edilir. Diskalifiye edilen oyuncu belirlenen 5 kişilik grup içerisinde ise takımlar bu oyuncunun yerine başka bir oyuncu belirlemelidir
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 17 Nis 2014
 3. Aşağıdaki Durumlarda Mola Zorunludur :
  a. 2dk. zaman cezası veya diskalifiye verildiğinde,
  b. Takım mola verildiğinde
  c. Saat hakemi veya gözlemciden gelen sinyal varsa ,
  d. Kural 17:7'e uygun olarak iki hakemin aralarında görüşme yapma ihtiyacı doğduğunda ,
  Bazı koşullara bağlı olarak da mola kararı verilebilir (Açıkl. No: 2). Mola süresince yapılan ihlaller
  oyun süresince yapılan ihlaller gibi değerlendirilir
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 17 Nis 2014
 4. Kalecinin Yapabilecekleri :
  Kale sahasında savunma amacıyla topa vücudunun her kısmıyla dokunabilir.

  Topla birlikte kale sahası içerisinde, saha oyuncularına uygulanan kısıtlamalara tabi olmaksızınserbestçe hareket edebilir; ancak kaleci atışını geçiktirmesine izin verilmez

  Topsuz olarak kale sahasını terk ederek oyuna katılabilir. Bu durumda saha oyuncularına uygulanan kurallara tabidir. .

  Kalecinin vücudunun her hangi bir kısmı kale sahası çizgisinin dışına temas ederse, kale sahasını terk etmiş sayılır.

  Kontrol altına alamadığı topla kale sahasini terk edebilir ve topla oyun alanında tekrar
  oynayabilir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 17 Nis 2014
 5. Doğrudan 2 dakika cezası gerektiren sportmenlik dışı davranışlar

  Bazı sportmenlik dışı hareketler, doğaları gereği, daha sert görülür ve oyuncunun ya da takım idarecisinin önceden uyarı alıp almadığına bakılmaksızın doğrudan 2 dakika cezası gerektirir. Bunlara aşağıdakiler dahildir :
  a) Yüksek ses ve aşırı jestler içeren protestolar ya da tahrik edici davranışlar;
  b) Topa sahip olan takımın aleyhine bir karar verildiğinde, topu elinde tutan oyuncunun topu bırakarak ya da yere koyarak rakip takıma teslim etmemesi;
  c) Değişme alanına gelen bir topa erişimi engellemek;

  Diskalifiye gerektiren ağır sportmenlik dışı davranışlar

  Sportmenlik dışı davranışların belli türleri diskalifiye ile cezalandırmayı gerektirecek ölçüde ağırdır.
  Aşağıdakiler bu türden davranışlara örneklerdir:
  a) Hakemlerin bir kararının ardından dikkat çekici biçimde topa vurmak ya da topu fırlatmak
  b) Bir kalecinin dikkat çekici bir şekilde 7 metre atışını kurtarmaya çalışmaktan kaçınması
  c) Oyunun durduğu bir anda topu kasıtlı olarak bir rakibe fırlatmak; bu atış güçlü bir şekilde ve çok kısa mesafeden olduğunda, “özellikle umursamaz hareket” kapsamında değerlendirilmesi daha uygundur;
  d) Kalecinin kafasını topa doğru uzatmamasına karşın, 7 metre atışı yapan oyuncunun topla kaleciyi başından vurması;
  e) Savunma oyuncusunun kafasını topa doğru uzatmamasına karşın, serbest atışı yapan
  oyuncunun topla savunma oyuncusunu başından vurması;
  f) Faule maruz kalındıktan sonra intikam amaçlı yapılan hareket.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 17 Nis 2014
 6. Cevap: Hentbol Oyun Kuralları

  çok uzun biraz daha kısa
   
Yükleniyor...