Hentbol Hakkında Bilgiler

'Spor Gündemi' forumunda Wish tarafından 29 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu


 1. Hentbol nedir  Hentbol, bir takımın 6’sı saha, 1’i kalede olmak üzere 7’şer oyuncu ile iki takım halinde oynadığı bir spor oyunudur. Oyun süresi 30'ar dakikalık iki devreden oluşur. İlk yıllarında büyük stadyumlarda 11 kişilik takımlar halinde oynanan hentbol, 1950'lerden sonra bir salon sporu olmuş ve açık alan hentbol giderek popülaritesini yitirerek kaybolmuştur.

  Hentbol, tarihi çok eskilere dayanan bir spor dalıdır. Antik Yunan ozanlarından Homeros bu oyuna oldukça benzer bir oyunun oynandığını yazmaktadır.

  Hentbol Milattan önce 600 yıllarında geçtiği tahmin edilen bu sporda, atletlerin bir duvara topu vurduktan sonra kapma çalışmaları ve bu süreç içinde yaptıkları mücadeleyi anlatır.

  Yine bizanslıların harpaston adı verdikleri oyunsa neredeyse günümüz hentbolunun temelini oluşturmaktadır. Ortaçağda Alman ozan Walter ise top yakalama adında hentbole oldukça benzer bir oyundan bahseder. Ancak Hentbol, gerçek şeklini 19. yüzyılda Danimarka' da almıştır.

  Hentbol oldukça hızlı oynanan bir spor dalıdır. Her takım bir kaleci ve 6 oyuncu olmak üzere yedi oyuncu ile sahaya çıkar. Bir takım en fazla oniki oyuncudan teşekkül etmiştir. Takımlar kurallara uygun olduğu müddetçe sınırsız oyuncu değiştirme hakkına sahiptir. Oyuncular sahanın istedikleri yerinde oynama hakkına sahiptir. Gol sahası içinde oynama hakkı sadece kaleciye verilmiştir

  Oyunun Kuralları

  Kapalı salonda oynanan hentbolde oyun alanının uzunluğu 40 metre, genişliği 20 metredir. Ortasından geçen bir çizgiyle alan ikiye bölünür. Kalelerin yüksekliği 2 metre, genişliği 3 metredir.

  Kaleden 6 metre uzaklıkta olan D harfi biçimindeki kale alanı çizgisi içinde yalnızca kaleci durabilir. Rakip oyuncular bu çizginin dışından kaleye şut atabilirler. Kuraldışı hareketler olduğu zaman saha içinde bulunan serbest atış çizgisinden ceza atışları yapılır.

  Ayrıca kale atışı, serbest atış ve penaltı atışlarında atışı kullanmayan hücum oyuncuları bu çizginin dışında durur. Hentbol, çevresi 58-60 cm, ağırlığı 425-475 gram olan deriden yapılmış bir topla oynanır. Genç erkekler ve bayanlarda ise top daha küçüktür. Bu kategorilerde topun çevresi 54-56 cm, ağırlığı ise 324-400 gramdır.

  Açık alanlardaki hentbol karşılaşmalarında oyun alanının uzunluğu 90-110 metre, genişliği 55-65 metredir. Kalelerin yüksekliği 2,44 metre, genişliğiyse 7,32 metredir. Kale alanı çizgisi kaleden 13 metre uzaklıkta yer alır.

  [​IMG]
    2. Cevap: Hentbol Hakkında Bilgiler

  bi dediğin bi dediğini tutmuyo.
    3. Cevap: Hentbol Hakkında Bilgiler

  bence tutuyo çok sağol ödevim için gerekliydi 100 aldım
    4. Cevap: Hentbol Hakkında Bilgiler

  bence hentbool sinirlendirecek bir spor
    5. Cevap: Hentbol Hakkında Bilgiler

  gerçekten çok işime yaradı sağolun çok teşekkür ederim
    6. Cevap: Hentbol Hakkında Bilgiler

  bence çok güzel bir spor ve ben çok seviyorum hata iki adet madalyam bile var
    7. cok iyi ikinci sinavdanda 100 aldim.
    8. Çook teşekkürler çok yardımcı oldunuz sağolun .
   


Similar Threads: Hentbol Hakkında
Forum Başlık Tarih
Spor Gündemi Hentbol Oyun Kuralları nelerdir hakkında bilgi 17 Kasım 2011
Spor Gündemi Hentbol Sporunun Beden Eğitimi Derslerindeki Eğitsel Değeri Hakkında Bilgi 15 Mayıs 2011
Spor Gündemi Hentbol hakkında bilgi 9 Nisan 2011
Spor Gündemi Hentbol Saha Ölçüleri Ve Çizimi 22 Nisan 2012
Spor Gündemi Hentbol Saha Ölçüleri Nelerdir 21 Nisan 2012