Hazreti Muhammedin ahlaki özellikleri

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Merve tarafından 3 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


 1. hz.muhammetin ahlakı hakkında bilgi

  Hz. Muhammed üstün kişiliği, güvenilirliği , insana değer vermesi , hakkı gözetmesi , sabırlı ve hoşgörülü oluşuyla en güzel örnektir.
  Hz. Muhammedin en önemli özelliği , başkalarına önerdiği öğütleri ve ahlak kurallarını önce kendi yaşamında uygulamasıdır. O , kendini başkalarından üstün görmemiş , Kuranın öğütlerini ve yasaklarını yaşamının her anında uygulamıştır. Bu konuda , Kuranın ,Ey iman edenler ! yapmayacağınız şeyleri niçin söylüyorsunuz. Ayetlerini kendine ilke edinmiştir.


  Hz. Muhammed cesaretliydi

  Cesaret ve kararlılık başarılı olmanın temel ilkelerinden biridir. İnsanlar cesaretleri sayesinde zor işleri başarmışlardır.
  Hz. Muhammedin başlıca özelliklerinden biri de cesaretli olmasıdır. O, yaşamı boyunca inanç,adalet ve insan hakları için mücadele etmiştir. Güçsüzleri ve kimsesizleri savunmuştur. Zorluklar karşısında hiçbir zaman yılgınlık göstermemişler.
  Peygamberlik görevi verildikten sonra , insanları İslam davet etmeye başladığında Hz. Muhammed tek başına idi.Kötülüğün, ahlaksızlığın,her türlü ayrımın yapıldığı bir toplumda o,hiçbir zaman yılgınlık göstermemiştir.
  Hz. Muhammed ,tehlikeli zamanlarda ve savaşların en şiddetli anında bile herkese cesaret örneği olmuştur. O her zaman,Allahım!Cimrilikten , korkaklıktan ve tembellikten sana sığınırım.diye dua etmiştir.
  Peygamberimiz , Müslümanların büyük çoğunluğu Mekkeden Medineye göç ettikten sonra hicret etmiştir. Hicret yolculuğunda Sevr Dağındaki mağarada kaldıkları sırada , düşmanlardan bir grup , mağaranın ağzına kadar geldiği zaman endişe duyan Hz. Ebubekire , “Üzülme çünkü Allah bizimle beraber .diyerek cesaret vermiştir. O her konuda olduğu gibi karşılaştığı zorlukların üzerine cesaretle gidişi ile de bize örnek olmuştur.

  Hz. Muhammed güvenilir bir insandı


  Hz. Muhammed sözleriyle, yaşayışıyla ve davranışları ile insanlığa örnek olmuştur. Yaşamı boyunca Yüce Allahın “Emrolunduğun gibi dosdoğru ol!buyruğunu kendisine ilke edinmiştir.
  Hz. Peygamberimizin yalan söylediği,sözünde durmadığı,bir kimseyi incittiği,başkasına zarar verecek davranışlarda bulunduğu görülmemiştir. Bu özellikleri ile o yaşadığı toplumun taktirini kazanmıştır.
  Hz. Muhammed gençliğinde ticaretle uğraşmış, bu alandaki başarısı ve dürüstlüğü herkesçe taktir edilmiştir. Mekkenin soylu ve zengin kadınlarından Hz. Hatice ona iş ortaklığı teklif etmiştir. Hz. Hatice ona olan güvenini de Ey Muhammed sen halkın içinde iyi tanınıyorsun,doğru güvenilir ve güzel ahlaklısın.sözleriyle belirtmiştir.
  Hz. Muhammed bir gün “Ey Kureyş! Şu dağların arkasında size karşı hazırlanan bir ordu var desem bana inanır mısınız? diye sorduğunda; hepsi:Evet, çünkü senden hiç yalan söz işitmedik. Diyerek onun doğruluğunu onaylamışlardır.
  İçinde yaşadığı toplumda Hz. Muhammede öylesine bir güven oluşmuştu ki bir çok kişi Müslüman olmamasına rağmen gönül rahatlığıyla değerli eşyalarını ona emanet ediyordu.
  Bizler de Peygamberimizin güzel ahlakını örnek almalıyız. Söz,iş ve davranışlarımızda dürüst ve güvenilir olmalıyız.

  Hz. Muhammed merhametli idi

  Hz Muhammedin başlıca ahlaki özelliklerinden biri de merhametli olmasıdır. O; yaşamı boyunca yaratılmış tüm varlıklara karşı merhametli davranmıştır.