Hazreti Alinin kılıcı Nerede ve kaç kilo

'Dini Bilgiler' forumunda Ezlem tarafından 8 Ara 2008 tarihinde açılan konu

 1. Hz. Ali'nin Kılıcı Zülfikar Boyu ve Ağırlığı

  Peygamber Efendimiz katıldığı Uhud savaşında düşman askerlerine karşı koruyanlardan biriside Hz. Ali olmaktadır. Bu savaş zamanında kılıcı kırılan Hz. Ali’ye Efendimiz kendi kılıcı olan Zülfikar’ı vererek savaşmasını emretmiştir. Bu sayede İmam Ali Zülfikar kılıcının yeni sahibi olarak bütün savaşlara o kılıçla katılmıştır.
  Ucu çatala benzeyen uzunluğu 1 metre ağırlığı 105 kg olduğu söylenmektedir.
  Günümüzde kılıcın nereye olduğu henüz bilinmemektedir. Rivayetlere göre vefatından sonra kılıcında cennette götürüldüğü olurken başka bir rivayete göre de dicle veya fırat nehirlerine atıldığı İslam ordusuna başkomutanlık yapacak kişinin elinde olacağı söylenmektedir.
   
 2. Hadislerden Anlaşıldığı kadarıyla Zülfikar Kılıç Peygamberden diğer imamlara sırasıyla miras kalan özel eşyalardandır. Eğer böyleyse, bugün bu bereketli kılıç zamanın imamının (af) elindedir. Bazı rivayetlerden böyle anlaşılmaktadır. İmam Sadık (a.s) şöyle buyurmaktadır: “Peygamberin ruhunun alınması vakti geldiğinde kendisi ilim ve silahını Ali’ye verdi.” Bir başka hadiste şöyle buyurmaktadır: Benim yanımda Allah Resulü’nün (sas) yüzük, zırh, kılıç ve bayrağı bulunmaktadır.”[1] İmam Rıza (as) Zülfikar hakkında şöyle buyurmaktadır: “Zülfikar şimdi benim yanımdadır.”[2] Bir başka rivayette İmam Sadık’tan (as) şöyle nakledilmiştir: “İmam Zuhur ettiğinde onun kılıcı, Peygamberin kılıcı olan Zülfikar’dır.”[3] Buna benzer Rivayetler Çoktur. Bu esasla, rivayetlerden istifade edildiği üzere, Zülfikar Peygamberden diğer imamlara sırasıyla miras kalan özel eşyalardandır ve bugün bu bereketli kılıç zamanın imamı Mehdi (af) elindedir.
   
 3. Hz. Ali (a.s)'ın kılıcına neden Zülfikar diyorlar? İmam Sadık (a.s) şöyle buyurmuştur: Sebebi şudur ki, o kılıcın ortasında omurga kemiklerine benzer bir çizgi vardı. Zülfikar; yani omurga sahibi. Zülfikar, Cebrail'in gökten getirdiği ve halkası gümüşten olan bir kılıçtı.
  Zülfikar nerede ve kimin vasıtasıyla Hz. Ali (as) verildi? Uhud savaşında, Hz. Peygamber (s.a.a)'in vasıtasıyla Hz. Ali (as) verildi.
  La feta illa Ali, la seyfe illa zülfikar (Ali gibi genç, Zülfikar gibi kılıç yoktur) sözü nerede söylendi ve bunu söyleyen şahıs kimdi?
  Uhud savaşında Hz. Ali (a.s) tüm gücüyle Hz. Peygamber'i savunarak düşmanı yere serdiğinde orada bulunanlar, gökten bir hatifin (Cebrail'in) şöyle dediğini duydular: La feta illa Ali, la Seyfe illa zülfikar.  1- Bir rivayete göre 17 ramazan 20 aralık 624 yılında vuku bulan BEDİR gazvesinde (savaşinda) peygambere (sas) yardımma gelen 5000 melaikenin başındaki cebrail Zülfikarı cennetten getirerek Allahin arslanı ve peyganberin koryucusu Şahi merdan İmam ALİ'ye (as) armağan olarak vermesi için hz Muhammed (sas)'e teslim etti O'da Şahi merdan İmam ALİ'ye verdi.
  2- bir rivayete göre 3- şevval 6- ocak 625 yılında vuku bulan UHUT gazvesinde ( savaşında) Hz.peygamber (sas) efendimizin hayatı tehlikeye girince hayatını kurtarması için cebrail Zülfikarı cenneten getirerek peygambere teslim etti O'da Şahi merdan İmam ALİ'ye (as) teslim etti Zülfikarı alan İmam ALİ (as) tek başına peyganberin hayatını kurtarma şerefinin sahibidir.
  3- Sonuçta bir buçuk milyar müslümanların tamamı tarafından İmam ALİ (as) Allahın aslanı ve Zülfikarında mücüze olduğuna ve İmam ALİ'nin (as) peygamber (sas) olmadığı halde mucize sahibi olduğuna ittifakla inanmaktadırlar.