Hazırladığım Kara Büyü Sura Klavuzum

'Oyun Bölümü' forumunda JustHappy tarafından 27 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu


 1. Merhabalar ..

  İlk Önce Gelelim Statülere , Bildiğiniz Gibi Suranın En Önemli Statı int (zeka )'dır .
  Ne kadar hızlı olmasada münkün oldukça hızlı 90 ' a getirmeliyiz int 'yi . En iyi yol bunun için 3 int 1 vit şeklindedir . Tabi seçim size kalmış :)

  Zekamız fullendikten sonra vit giderek canımızı coğaltıyoruz oda fullendikten sonra geri kalanları dex ' e vermenizi öneririm . Str hiçmi yaramıyor kara büyü suraya diyeceksiniz tabiki yarar dönüşük iken karşı taraftaki moba & playere daha fazla atack yapmanızı sağlar . Fakat benim tercihim dex ' tir . Çünkü ; Yerden hızlı kalkmanızı sağlar ayrıca aldığınız hasar biraz da olsa düşer ..

  Tavsiye edilen stat dizilimi:

  3 int, 1 vit,
  Int 90 olduktan sonra; full vit,
  Vit 90 olduktan sonra; full dex.

  Şimdi gelelim skillere

  Simdi tek tek skillerimizi inceleyelim:

  1. Karanlik Vurus: Karanlik vurus 7 saniyelik dolma süresiyle oyunun en hizli dolan skillerinden biridir. (Yanlis hatirlamiyorsam ucan tilsim ile birinciligi paylasiyor) Lakin saldiri gücü olarak Kara Büyü'nün en az etkili skilli oluyor malesef. Fakat saldiri acigini dolum süresiyle dengeliyor. Uzun menzilli, cok kisa dolum süresine sahip ve Kara Büyü'nün en az saldiri gücüne sahip olmasina ragmen gayet tatminkar bir saldiriya sahip bir skilldir. Uygun büyü hizi bonuslariyla ard arda bile kullanabilirsiniz.

  2. Ates Vurus: Özellikle kasarken ve savaslarda cok ise yarayan bir skilldir. Alan skilli olmasi ve etrafindaki herkese esit vurmasi nedeniyle lonca savaslarinda cok etkili olabiliyor. Özellikle de Kara Büyü'nün Karanlik Koruma gibi bir skilli varken lonca savaslarinda veya imparatorluk savaslarinda arbedenin arasina daldiginizda birden fazla düsmana büyük hasarlar verebilirsiniz. Tek kötü yani ise vurmaniz icin rakibin yanina gitmeniz gerektigidir. Genellikle Karanlik Küre ile kiyaslanir lakin dolum sürelerine göre bir oranlama yaparsak Küre'den daha fazla hasar veriyor, vurus süresi Küre'den cok daha kisa (takla atana kadar hamle yemezseniz sanslisiniz Küre'yi kullanirken), ve alan skilli. Bütün bunlar göz önünde bulunduruldugunda Küre'den bir adim önde görünüyor fakat tabi ki Küre'nin de kendine göre avantajleri mevcut. Özellikle ben tek kasarim diyen Kara Büyü'ler icin en uygun skil Ates Vurus'dur.

  3. Hayalet Vurus: Hayalet Vurus da Ates Vurus kadar olmasa da alan skilli sayilabilir. Ayrica ek olarak rakibi (ve etrafindakileri) yavaslatma bonusuna sahiptir ve skillin seviyesi yükseldikce yavaslatma sansi ve yavaslatma süresi de artar. Karanlik Küre'den sonra en fazla hasar veren skillidir Kara Büyü'nün. Menzili Küre'ye ve Karanlik Vurus'a göre biraz daha kisadir fakat yavaslatma özelligiyle bu acigi kapatiyor. (Özellikle master olduktan sonra görünüsü cok hos bence. Sirf o yüzden master yapilabilir.)

  4. Karanlik Küre: Kara Büyü'nün en cok tartisilan skillerinden birisidir. Acik ara en yüksek hasara sahip olan skillidir (Hatta oyunun en yüksek hasarli skillerinden birisidir). Lakin dolum süresi cok uzundur. Aksi gibi vurus süresi de (takla atmasini hesaba katarsak) skillin kacmasina olanak taniyabiliyor. Bir tane Karanlik Küre kullanana kadar iki adet Hayalet Vurus veya Ates Vurus kullanilabiliyor fakat Karanlik Küre'nin en büyük avantaji iki tane Ates Vurus kullanana kadar arada icilen pota müsade etmemesidir. Bir anda hp'yi götürür, tabiri caizse rakibi neye ugradigina sasirtir. Bitirici darbedir. Ayrica yüksek hasarlardan hoslanan arkadaslar icin birebirdir.

  5. Ates Hayaleti: Kara Büyü'yü kara büyü yapan skill bence Ates Hayaleti'dir. Özellikle düellolar icin tasarlanmistir. Cok cok yüksek hasar vermese de 2 saniye gibi kisa araliklarla vurdugu icin rakibinize sans tanimaz. Herkesin mutlaka master yapmasi gereken bir skilldir. (ilk 3 sira icerisinde master olmalidir.) Lakin düello haricinde kime vurmasi gerektigini biz belirleyemedigimiz icin biraz etkisiz kaliyor. Hatta kasarken basimiza diger slotlari da cekebildigi icin bela bile olabiliyor. Yine de vurus süresine göre cok yüksek bir hasara sahip ve onsuz bir Kara Büyü düsünülemez.

  6. Karanlik Koruma: Bu skill de Kara Büyü'müzü ölümsüz kilan skilldir. 1 puan verildiginde bile %30'un üzerinde bir hasar azalmasi meydana geliyor ki onlarca kez hayatinizi kurtaracaktir bu skill. Master yapilmadigi takdirde cok sp yiyor, en büyük dezavantaji bu. Lakin 1 puan verildigi takdirde bile size oyun boyunca yetebilecek kadar koruma sagliyor. Master yapildigi takdirde kitap zorlugu cekmeyeceginiz icin kolaylikla grand master yapilabilir. Bir skilli savunma yönünde gelistirip de atagini azaltmak istemeyenler Karanlik Koruma'ya 1 puan verip diger skiller üzerinde yogunlasabilirler.

  Dikkat: Bütün skillerinizi 17 puanda master yapmaniz hayati önem tasir. Ilk skillinizi zaten yasli kadinda beceri sifirlayarak 17 de master yapabilirsiniz lakin digerleri 17 de acilmazsa o skillin gözlem bandini bularak 16 puana düsürüp elimizde kalan 1 puani tekrar o skille vererek master yapmaya calismalisiniz. Gözlem bandi da bulamazsaniz biraz paraniza kiyip siteden skill sifirlama kagidi almanizi tavsiye ederim. Ileride pisman olabilirsiniz 19 veya 20 de acilan skilleriniz icin.

  Simdi geldik oyunun en zor noktasına .

  İtemler

  Oyundaki her karakteri digerinden üstün kilan en büyük etken itemlaridir. Siz de dogasi geregi oyunun en güclü karakteri oldugunuzdan dolayi itemlariniza dikkat etmeli, dogustan gelen bu gücünüzü bos yere harcamamalisiniz. Öncelikle bonuslardan cok nasil bol +'li item bulabileceginizi aciklamak istiyorum.

  Malum kara büyü surayız ve diğer karakterlere göre kasmamız bir hayli zor .
  Metin leri zor kesiorsunuz kolay para kazanamıyorsunuz .

  İşte size bir tavsiye ; Yeni bir savaşçı karakter açıp onu 20 levele getirdikten sonra eline +6 bir kargı felan aldıktan sonra o yan karakterinizle madalyon düşürüp satarsanız para derdinden kurtulmuş olursunuz .

  Bunun disinda balik tutup istiridye, beyaz inci vs. satabilirsiniz. Hic tavsiye etmesem de paraniza kiyip itemlara bonus cikarip satabilirsiniz. Sansiniz varsa + basip satabilirsiniz vs. En kolay ve garanti yöntem bence madalyondur lakin tabi ki secim size kalmis. (Bir de seytan kulesi var lakin orayi pek tavsiye etmiyorum)

  Simdi az cok paramiz olduguna göre öncelikle kendimize güzel itemlar bulmaliyiz. Küpe olarak 42 lvl'a kadar altin küpe, 42 lvl'dan sonra ise beyaz altin küpe'yi öneriyorum. Abanoz küpeniz +9 olmadikca kullanmaniz size pek bir fayda saglamayacaktir. Kaskimiz +'si bol bir alayci kask olabilir. +6 kale kask da is görür olmazsa. Sura zirhlari pek pahali olmadigi icin kolaylikla güzel bir zirh bulabilirsiniz. Kolye olarak inci kolyeyi öneriyorum, kendiliginden zeka veriyor. Küpeden hp gelmedigi icin bilezigimiz mutlaka gümüs veya beyaz altin bilezik olmalidir. 61 lvl'a kadar +9 savas kalkani bizi cok rahat idare eder, 61 lvl'dan sonra biraz para biriktirip güzel bir 61 lvl kalkani almaniz (basabiliyorsaniz tabi kendiniz basmaniz) önerilir. Ayakkabi olarak ne kullandiginiz 50 küsür lvl'a kadar pek önemli degil. Güzel bonuslu bir ayakkabi bulursaniz ne olduguna bakmadan kullanabilirsiniz. Lakin 55 lvl oldugunuz vakit Anka Ayakkabi kullanmanizi siddetle tavsiye ederim. +6 bulursaniz (bir de efsunlarsaniz) degmeyin keyfinize. (+7 veya üzeri bir Mest Eden Ayakkabi bulabilirseniz onu kullanmaniz daha uygun olacaktir. Lakin onu bulmak o kadar da kolay olmadigi icin Anka Ayakkabi'yi tercih etmeniz daha dogru olacaktir.) Kilic ise tabi ki 65 lvl'a kadar dolunay olmalidir. Sura icin 65 lvl'a kadar beceri hasari iyi olan bir dolunaydan daha iyi bir silah yoktur.

  Taslarimiz mutlaka +4 olmalıdır . Zırhınıza +4 sihir tası basabilir yanınada istediğiniz bir taşı basabilirsiniz Benim tavsiyem yanına korunma veya yaşam taşıdır ..

  Geldik bonuslara ...

  Oyundaki her karakteri digerinden üstün kilan en büyük etken itemlar dedik yukarida lakin asil üstün kilan o itemlarin sahip oldugu bonuslardir. Sizler de uygun bonuslari bir araya getirerek elinizden geldigince güclü olmaya calismalisiniz. Ben de elimden geldigince yardimci olmaya calisacam sizlere bu konuda.

  Kask: Yanlis biliyorsam affedin, bu konuda %100 emin degilim lakin kaskta sizi ilgilendiren 2 bonus mevcuttur. "Yari insanlara karsi güclü" ve "Büyüye karsi dayaniklilik". (Yari insan bonusunun kolye, ayakkabi ve zirh haric her seyde oldugunu saniyorum lakin kask konusunda tam emin degilim. Yine de yanlis oldugunu düsünmüyorum) Kaskta yari insan bonusu bulmak pek kolay degil fakat bulabilirseniz cok güzel olur. Büyü savunmasi ise kendi türünüzden korunmanizi saglar ki emin olun kendi kendinizden korunmaniz gerekir.

  Küpe: Küpede isinize yarayacak bonuslar; "Yari insanlara karsi güclü", "Cift el savunma", "Kilic savunmasi" ve "Hareket hizi"dir. Hareket hizi tabi ki zorunlu degildir, hos digerleri de zorunlu degildir lakin bulabilirseniz güzel olur.

  Bilezik: Bilezikde de kaskla ayni seyler gecerli. Lakin burada ise bir de delici karisiyor. Yari insan veya büyü savunmasi bulamazsaniz delici de isinize yarar. (Her ne kadar savasci kadar olmasa da delici kilic savunmasi gibi savunmalari yok saydigi icin cok etkili olabiliyor)

  Kolye: Kolyede kilic savunmasi, kritik, delici, cift el savunma, hp gibi bonuslar isinize yarayabilir. Hp'yi diger hic birini bulamazsaniz kullanmalisiniz. Digerleri arasindan secim yapmak ise size kalmis.

  Kalkan: Kalkanda tabi ki ilk aranan özellik sersemlik bagisikligi. Lakin bunu bulamazsaniz, veya yaninda bir iki bonus daha olsun isterseniz tavsiyem öncelikle +12 zeka'dir. Bunun disinda bloklama ve yari insan bonuslari da cok ise yarar.

  Ayakkabi: Kolye ile ayni bonuslar gecerlidir ayakkabi icin de. Birinin acigini digeriyle kapatabilirsiniz.

  Zirh: Zirhda kilic savunmasi, cift el savunma ve hp'nin disinda bir de büyü hizi bonusu var ki %20 tutturabilirseniz (hatta fantazi yapip kilicta da %20 büyü hizi bonusu tutturup, +4 sogutma tasi basip bol +'li bir kolye ile ard arda skill kullanabilirsiniz hic beklemeden) cok isinize yarar. Bloklama da tercih edilebilir lakin zirhda büyü hizini bulamazsaniz savunmaya yönelik bonuslar kullanmaniz daha iyi olur.

  Kilic: Kilicta sizin isinize yarayacak en iyi bonus yine +12 zeka'dir. Bunun disinda yari insan bonusu, kritik, delici ve büyü hizi bonuslari da oldukca isinize yarar.

  Butun bu bonuslarin arasindan secim yapmak size kalmis. Onemli olan sizin karakterinizi nasil gelistirmek istediginizdir.

  Haldun abiyede burdan teşekkür etmek istiyorum :)

  Kara büyü sura sevgim onun sayesinde başladı [/B