Hayvanların yaşam alanları nelerdir?

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Meryem tarafından 16 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


 1. Hayvanların yaşam alanları Kısaca

  Hayvanlar yaşadıkları alanlarda tek başlarına bulunmazlar. Hayvanlar, hem diğer Hayvanlarla hem de cansız varlıklarla sürekli etkileşim halindedirler. Hayvanların diğer Hayvanlarla veya cansız varlıklarla ilişki kurmasının nedeni beslenme ve üreme ihtiyaçlarını karşılamak istemeleridir.
  Dünya’da, okyanus dibinde 1000 metre derinliğe ve deniz seviyesinden 6 bin metre yüksekliğe kadar uzanan, Hayvanların yaşayabildiği hava, toprak ve su Hayvanların yaşam alanlarıdır.

  Bir canlı türünün yaşamını sürdürdüğü, beslendiği, büyüdüğü ve uyum sağladığı alana yaşam alanı denir. Hayvanlar yaşamını sürdürmek için bulundukları ortama uyum sağlamak zorundadırlar. Bu nedenle her canlı türünün yaşam alanı aynı değildir.Geyikler ormanda, balıklar suda, kangurular Avustralya’da, inci kefali Van Gölü’nde, kelaynak kuşları Birecik’te yaşarlar ve bu yerler o türlerin yaşam alanlarıdır.

  Hayvanların yaşam alanına ekosistem denir. Karşılıklı olarak madde alışverişi yapacak biçimde birbirlerine etki yapan organizmalarla (biyotik) bitki ve hayvanların birbirine eklemlendiği ve ayrıca kaya toprak gibi fiziksel çevre faktörlerinin (abiyotik) birarada bulunduğu herhangi bir doğa parçası bir ekosistemdir.

  Hayvanların bir ekosistemde yaşayabilmeleri için özelliklerinin o ekosisteme uygun olması gerekir.
  Çölde yaşayan Hayvanların vücutlarında su depo edebilmeleri. (Kaktüslerin etli gövdelerinin develerin hörgüçlerinin olması).
  Kutuplardaki ayı ve tavşanların vücutlarında kalın yağ tabakası bulundurmaları.
   


Similar Threads: Hayvanların yaşam
Forum Başlık Tarih
Sorun Cevaplayalım Kimler adını Romada yük taşıyan hayvanların genel adından alır 30 Mart 2015
Sorun Cevaplayalım 2012 de ölmesiyle soyu tükenen hayvanların simgesi olan pinta adasına özgü dev kaplumbağanın adı ne 27 Ocak 2015
Sorun Cevaplayalım ingilizce hayvanların tanıtımı kısa 25 Şubat 2013
Sorun Cevaplayalım 2014 kurbanlık hayvanların fiyatı nedir 10 Temmuz 2014
Sorun Cevaplayalım Hayvanların Özellikleri konu anlatımı 21 Ekim 2011