Hayvanların Ve Bitkilerin Özellikleri

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Merve tarafından 9 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


 1. Hayvanların Ve Bitkilerin Özellikleri
  Bitki ve Hayvanların Özellikleri


  Hayvanlar kendilerini korumak için kaçarlar. Ev kedileri yumaklarla oyun oynarlar. Bitki ve hayvanların farklı özellikleri de bitkiler kökleriyle toprağa tutundukları için hareketleri ortak özellikleri de vardır. Bitkilerden farklı olarak hayvanlar, besin bulmak için hareket ederler. Canlılar, kendileri için gerekli sınırlıdır. Bir yerden bir yere gidemezler. Hayvanlar, ise ihtiyaçları olan besinleri bulmak, tehlikelerden korunmak, kendilerine uygun yaşam ortamları bulmak için hareket eder. Bitki ve hayvanların hareketleri farklıdır. Tüm canlı varlıkların kendilerine özgü farklı şekilleri ve büyüklükleri olduğu gibi bazı olan enerjiyi besinlerden sağlarlar. Kendilerine uygun besinlerle beslenerek hayatta kalmayı başarırlar.

  Beslenemeyen canlılar bir süre sonra ölür. Hayvanların hareket türleri farklıdır. Mesela bunlar: Köpek yürüyerek ve koşarak hareket eder. Kuş uçarak hareket eder. Yunus balığı yüzerek hareket eder. Yılan sürünerek hareket eder.


  Canlılar Nerelerde Yaşar
  Çevremizde gördüğümüz canlıların en büyük grubunu hayvanlar oluşturur. Hayvanların yaşadığı ortamlar ve dış görünüşleri birbirinden farklı bile olsa hücre yapıları aynıdır. Koyun,keçi, kedi, köpek,at, eşek gibi hayvanlar çiftlikte yetiştirilebilen ve yaşantımızda yararlandığımız hayvanlardır. Bunların dışında ayrıca kurt, aslan, çakal, kaplan, tilki gibi ormanlarda yaşayan hayvanlar da vardır. Hayvanlar besinlerini hazır olarak alır. Hayvanların yaşam alanları da birbirlerinden farklıdır. Kara ve su hayvanların yaşam ortamlarıdır. Timsah ,balıklar, kurbağa vb. hayvanlar suda yaşarlar. Karıncalar da toprağın altında yuva yaparak yaşarlar.


  Bitkiler Nerelerde Yaşar
  Canlılar dünyasının ikinci büyük grubunu bitkiler oluşturur. Bitkilerin bir bölümü karada bir bölümü ise suda yaşar. Karada yaşayan bitkilere çeşitli ağaçları (çam, köknar, ladin, kavak gibi) örnek verebiliriz.

  Nilüfer, su yosunu, kamışlar da suda yaşayan bitkilere örnektir. Evlerimizde saksılarda yetiştirilen sardunya, begonya, menekşe gibi çeşitli süs bitkiler de vardır.


  alıntı