Hayvanların neslinin tükenmesinin nedenleri

'Eğitim Merkezi' forumunda Aysell tarafından 3 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


 1. Hayvanların nesli neden tükeniyor
  Hayvanların neslinin tükenme sebepleri


  Çeşitli amaçlara yönelik olarak (et, yağ, deri, tüy, spor, eğlence ve benzeri nedenler için) modern gereçlerle yapılan av türleri, çok sayıda hayvanın öldürülmesine yol açmaktadır.Bu sebepten dolayı nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kalan hayvanlar şunlardır : Gök balina, Akdeniz liman foku, Küçük çinçilya, Pullu varan, Afrika çitası, Beyaz ayı.
  Yumurtaların toplanması ya da yavruların yakalanması sebebi ile de bir sürü hayvan soyu tükenmektedir.Bu yönde kurbanlar çoğunlukla bazı kuş cinsleriyle kaplumbağalardır.Bu yüzden nesli tükenen hayvanlara örnek olarak şu hayvanları verebiliriz : Deniz soytarısı, Mersin balığı, Urya, Galapagos, Deniz kaplumbağaları.
  Bazı hayvanlar ise yaşadıkları yerlerde meydana gelen değişikliklerden ötürü soylarının tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalmaktadırlar.Ormanlarının yok edilmesi, bataklıklarının kurutulması, endüstrileşmenin yaygınlaşması, yeni yolların yapılması, konut alanlarının yaygınlaşması gibi sebeplerden ötürü bu hayvanların yaşama alanları ellerinden alınmaktadır.Bunlara örnek olarak : Noktalı kama diş, Kübanın sivri burunlu tanreki, Everglades bataklıkları çaylağı, Keseli ayı, Avrupa bizonunu verebiliriz.
  Beslendikleri bitkilerin ortadan kalkması nedeniyle soyu tükenen hayvanlar da vardır.Sçz konusu yaratıkların yaşam alanına sokulan evcil hayvanlar buradaki otlaklardan yararlandıkları için diğerlerine bir şey kalmamaktadır.Bu hayvanlar şunlardır : Bandikut tavşan, Keseli karıncacıl, Kuyruklu ve yarımay tırnaklı wallaby, Amerika antilopu, Galapagosların dev kaplumbağası.
  Kendi yaşam alanlarına giren diğer hayvanların saldırılarına uğradıkları için soyları tükenen hayvanlar (Fareler, tilkiler, köpekler, kediler, domuzlar ve benzerleri gibi.Bunlar söz konusu alanlara sonradan girip yerlileri tüketmektedirler. )Bu yüzden soyu tükenen hayvanlar : Yelpaze kuyruklu bettongia, Galapagosların toprak kertenkelesi, Takahe, Kagu, Keseli ve zıplayan fare.
  Kendi yaşam alanlarına giren yabani hastalıkların getirdikleri hastalık nedeniyle yok olup giden yerli yaratıklar : Yabani hint eşşeği, Yabani hint mandası, Tepeli mamo, Baykuş papağanı, Swayne geyiği, Pampas geyiği.

  Alıntı