hayvanların işitebildiği ses düzeyleri nelerdir

'Türkçe Sözlük' forumunda Meryem tarafından 2 Ara 2011 tarihinde açılan konu

 1. Hayvanlar insanlara oranla genellikle daha çok işitebilme yeteneğine sahiptirler. Bu yazıda hayvanlar aleminde bulunan bazı hayvanların işitme düzeyleri hakkında bilgiler verilmektedir.

  Yarasalar çok daha gelişmiş ve hassas işitme sistemlerine sahiptirler.

  Çekirgelerin, çayır çekirgelerinin ve ağustos böceklerinin ön bacaklarının açıklıklarında yüksek frekansda sesleri hisseden “tympanic” organlar vardır.

  Eşek arılarının, örümceklerin, arıların ultrasonik titreşimleri hisseden “chordontonal” yada “tympanic” uzuvları vardır.

  Pirelerin ve kenelerin herhangi bir işitme uzvu yoktur gibi görünmektedir. Fakat highsonic titreşimler onların sinir sistemi üzerinde görünür bir baskı oluşturarak strese, rahatsızlığa ve hareketsizliğe yol açmaktadır.

  Köpeklerin ve kurtların kedi ailesinin üyeleri olarak yüksek frekans sesleri işitebildiği çok eskiden beri bilinmektedir.

  Bir köpeğin işitme duyusu son derece gelişmiştir. Bir insan 100 yard uzaktan duyabilirken ,bir köpek 440 yard (402 metre) uzaktan duyabilir (1yard = 0,9144 metre). Üstelik, köpekler ve kediler ultrasonik sesleri duyma konusunda da yeteneklidirler. Bu sesler insanların duyabileceği seslerin çok ötesindedir. İnsanın duyabildiği en yüksek frekans saniyede 20 kHz 'dir. Ancak köpeklerde bu miktar 35 kHz, kedilerde ise 65 kHz' dir.

  Kuşların ise kendilerini rahatsız eden, parçalayan hatat yiyen kartal,şahin,doğan atmaca gibi yırtıcı yabani kuşların sesini algıladıkları ve bu seslerden uzaklaştıkları da artık günümüzde keşfedilmiş bir teknolojidir.
  İnsan: 20 Hz – 20 kHz
  Kedi: 100 Hz – 60 kHz
  Fare: 1 – 100 kHz
  Köpek: 50 kHz’e kadar
  Fil: 1 Hz – 20 kHz
  Yılanlar: Dış kulakları olmadığı için ses dalgalarını alamazlar.
  Kuş: 100-29.000 Hz
  Balık: 200-800 Hz
  Gece kelebekleri (güveler): 1- 240 kHz
  Çekirge: 50 kHz’e kadar
  Böceklerde, ses çıkarmayan çoğu türün işitme duyusu bulunmamakta.  Fare ve diğer kemirgen hayvanların ise hem titreşimli ses dalgalarından,hem yüksek ultrasonik ses dalgalarından etkilendikleri bilinmekle beraber diğer hayvanlara göre daha fazla ses işitme aralığı mevcuttur. Dolayısı ile hem bu iki ses frekansından hem de sinir sistemlerini etkileyecek,onları hareketsiz hale getirecek yüksek ultrasonik ses frekansının üretilmesi gerekmektedir.

  Yılanların dış kulakları yoktur. Dşarıdan ses algılayamazlar fakat doğadaki titreşimli dalgaları çok iyi hissederek kaçarlar.

  Ayrıca doğada genel olarak böcek adı verdiğimiz haşerelerin bir çoğunun işitme organı ve işitme özelliği mevcuttur.
   
Yükleniyor...