Hayvanları koruma günü ile ilgili yazı

'Önemli Gün ve Haftalar' forumunda Wish tarafından 31 Mar 2011 tarihinde açılan konu

 1. Hayvanları Koruma günü hakkında Bilgi
  Hayvanları Koruma Günü Ne Zaman
  Hayvanları koruma günü niçin kutlanır


  Yeryüzünde pek çok hayvan yaşar. Bunların bir kısmı evcilleştirilmiştir. İnsanlarla birlikte yaşarlar. Evcil olmayanlar, başıboş, kontrolsüz dağ, bayır gezer dururlar.

  Hayvanların insanlara faydaları çoktur. Onlardan et, süt, yumurta, yağ, peynir, bal, sucuk gibi besinler elde ederiz. Bazı hayvanların gücünden yararlanırız. Bazılarının derisinden, tüyünden, gübresinden faydalanırız.

  Evin kedisi evdeki zararlı böcekleri ve fareleri yakalar. Köpek evimizi ve hayvanlarımızı korur, bize bekçilik yapar. Tavuğun yumurta ve etinden, horozun sesinden, tüyünden ve etinden faydalanırız. At, eşek ve katır gibi hayvanların gücünden faydalanırız, yüklerimizi taşırlar, arabalarımızı çekerler, bizi de taşırlar. Manda, inek, koyun bize süt, et verir. Öküz tarlamızı, harmanımızı sürer, arabamızı çeker.

  Bilim adamları hayvanlar üzerinde deneyler yaparlar. İnsanlık için faydalı olacak buluşlarını bu deneyler sonunda ortaya çıkarırlar. Hayvanların bu bakımdan insana faydası vardır.

  Bize pek çok faydaları olan hayvanları biz de sevelim ve koruyalım. Onları rahatsız etmeyelim. Yaralı ve hasta olanları hemen veterinere götürelim. Hayvanlara iyi bakıp besleyelim.

  Her yıl Ekim ayının 4.günü "Hayvanları Koruma Günü" olarak kabul edilmiştir. O gün gelince okullarda, radyo ve televizyonlarda hayvanların faydaları üzerinde konuşmalar yapılır. Hayvanlara karşı nasıl davranılması gerektiği anlatılır.


  HAYVANLARIN KORUNMASI İÇİN NELER YAPALIM

  Zor durumda kalmış hayvanları koruyalım. Onların bakımına yardımcı olalım.
  Bakımını üstlendiğimiz hayvanların yiyeceklerini, içeceklerini düzenli verelim. Aşılarını zamanında yaptıralım.

  Hayvanlara eziyet edilmesi insanlıkla bağdaşmaz. Öte yandan bu davranış yasalarımıza göre suçtur. Bu suçu işleyenleri uyaralım.

  Kuşların, karıncaların yuvalarını bozmayalım. Yumurtalarını almayalım. Avlanma mevsimi dışında kesinlikle av hayvanlarını avlamayalım.

  Hayvanları korkutmayalım, ürkütmeyelim. Onlara şakadan da olsa eziyet etmeyelim.

  Bakamayacağımız hayvanları eve almayalım. Biz almazsak belki bakabilecek biri alır.

  Yiyecek artıklarımızı, özellikle ekmeği, çöplüğe atacağımıza yakınımızda bulunan hayvan besleyicilerine verelim.

  Sapanla kuş avlamayalım. Avlamak isteyenlere engel olalım.
   
 2. yurdumuzda ve dünyada her yıl ekim ayının 4. günü,hayvanları koruma günü olarak kutlanmaktadır. hayvanlar, bitkiler ve insanlar dünyada bir yaşam zinciri oluşturur. bu canlılardan bitkiler ve hayvanlar insanlara yararlı olan canlılardır. hayvanların etinden, sütünden, yumurtasından, balından besin olarak yararlanırız. derilerinden ayakkabı, çanta, kemer., yünlerinden elbise, halı ve kilim yaparız.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 23 Eyl 2014