Hayvan Isırığı İlkyardım

'Sağlık Rehberi' forumunda CalviN tarafından 30 Eylül 2009 tarihinde açılan konu


 1. Hayvan Isırığı İlkyardım

  Bir tahrik olmaksınız saldırarak ısıran kedi ya da köpe in kuduz olmasından şüphe edilmelidir. Kuduz mikrobu ısırılmış bölgeden vücuda girer. Isıran hayvanın gözlem altına alınması gerekir.

  Isırılma halinde, ısırık yeri hemen bol su ve sabun ile iyice yıkanır. Kazazede yürütülmeden nakledilmelidir.

  Arı Sokması

  İ nenin girdi i yerde kızarıklık, a rı, kaşıntı, şişme olabilir. İ ne hala ciltte ise düzgünce çıkarılır. İ ne yerine buz koyarak so utma yapılır. Alerjisi olanlar, astımlılar, a ızdan sokulanlar, çok sayıda arı tarafından sokulanların hemen nakli gerekir.

  Yılan Sokması

  Yılan zehirlenmelerinde ısırık yerinde a rı, şişlik, morluk, hassasiyet vardır. Sokulan yer hareket ettirilmeden yıkanır. Isırılan yerin birkaç cm yukarısına bo ucu sargı uygulanır. Isırık yeri 0.5 cm kesilerek ve elle sıvazlanarak zehrin kısmen çıkması sa lanır. Yaranın emilmesi etkili de ildir ve zararlı olabilece i için uygulanmamalıdır. Isırık yerine buz uygulanabilir. Kişinin yatarak nakli sa lanır.

  Akrep Sokması

  Akrep sokmasında yara yerinde a rı ve uyuşukluk olur. Solunum bozulabilir. Sokulan bölge yıkanır, buzla so utulur, sokulan kol veya bacakla vücut arasına bo ucu sargı uygulanılarak akrep antiserumu bulunabilecek bir merkeze yatarak nakledilir.

  Alıntı