Hayızlı Kadın Tavaf Yapabilir Mi

'Sorularla İslamiyet' forumunda ZORBEY tarafından 19 Tem 2011 tarihinde açılan konu

 1. Kadınlar adetli iken tavaf yapabilir mi
  Adetli kadınlar Kabe'yi tavaf edebilirler mi

  Hayızlı kadın Şâfî, Hanbelî ve Malikî mezheplerine göre tavâf yapamaz. Yaparsa, bu mezheplere göre hem haccı kabûl olmaz, hem de haram işlemiş olur. Ancak Hanefî mezhebine göre haccı sahîh olsa da cinâyet işlemişdir ve bu nedenle bir bedene (deve) kesmesi gerekir.

  Günümüzde haram olan bir madde içermeyen ve sağlık açısından bir sakıncası da olmadığı araştırılmış hayız geciktirici haplar kullananlar oluyor.

  Her ne kadar, kadının hayız görmesi fıtrî bir mesele olup, mecbur kalınmadıkça tabiî seyrine müdahale edilmemesi gerekli ise de, günümüzde prosedür gereği her isteyenin istediği zamanda eda edemeyeceği Hacc gibi bir ibadet söz konusu olduğunda, böyle bir çareye başvurulabilir.

  Hayızlı bir kadının, temizleninceye kadar hac ve umre menâsikinin hepsini yapabileceğine fakat tavaf yapamayacağına dair bazı hadisler mevcuttur:

  Hz. Aişe’den rivayet edilmiştir:

  “Ben adetli olduğum bir halde Mekke’ye geldim. Kabe’yi tavaf etmedim, Safa İle Merve arasında da sa’y etmedim. Bu durumu Peygamberimize ilettim. O şöyle buyurdu: “Diğer hacılar ne yapıyorlarsa sen de aynısını yap. Fakat temizleninceye kadar Kabe’yi tavaf etme!” (Buhari, Hacc, 81; Müslim, Hacc, 120; Ahmed b. Hanbel, 6/39, 219, 273)

  “Hayızlı ve nifaslı kadınlar boy abdesti alır, ihrama girer ve Beytullahı tavaf dışında haccın bütün menasikini ifa ederler.” (Tirmizi, Hac, 98; Ebu Davud, Menasik, 9; Ahmed b. Hanbel, 1/364)