Haydarpaşa Tren Garında yangın

'Haberler' forumunda alemşah tarafından 29 Kasım 2010 tarihinde açılan konu


 1. Tarihi Haydarpaşa Tren Garı'nın çatısında saat 15.30 sıralarında henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı.
  [​IMG]
  Garın üst katında başlayan ve tüm çatı katını saran yangın, İstanbul'un Avrupa yakasından da göründü.

  Yangına Kartal, Üsküdar ve Kadıköy itfaiye ekipleri müdahale ederken, itfaiye ekipleri anonslarla Avrupa yakasındaki itfaiye ekiplerinden de yardım talebinde bulundu.

  Yangına müdahale etmeleri için Anadolu yakasındaki bütün itfaiye gruplarının takım ve müfrezelerini çıkartmaları istendi.

  Yangına denizden de müdahale edilirken, gar binası çalışanları ve yolcular tahliye edildi. Polis ekipleri de bölgede güvenlik önlemi aldı.

  Garda 15.30 sıralarında başlayan yangın tamamen söndürüldü.

  Yetkililer, yangının tekrar çıkmaması için itfaiye ekiplerinin soğutma çalışmalarını sürdürdüğünü, bu çalışmaların tamamlanmasının ardından ekiplerin gardan ayrılacağını ifade ettiler. Tarihi Gar'ın etrafında ambulanslar bekletilirken tüm tren seferleri durduruldu.

  YANGINA DENİZDEN MÜDAHALE EDİLDİ

  Yangına denizden de müdahale edildi. Sahil güvenliğe ait gemi de su sıktı.

  Anadolu yakası itfaiye ekiplerinin müdahale ettiği yangına, Sahil Güvenliğe ait bir yangın söndürme gemisi de denizden destek verdi.

  YANGIN KONTROL ALTINDA

  TCDD Haydarpaşa Gar Müdürü Orhan Tatar, çatı katında başlayan yangının kısa sürede itfaiye ekiplerine bildirildiğini belirterek, itfaiye ekiplerinin başarılı çalışmaları sonucu yangının diğer katlara sıçramadan kontrol altına alındığını ifade etti.

  Tatar, ''Yangın büyük ölçüde kontrol alındı. İncelemelerimiz devam ediyor. Yangının çıkış sebebi ile ilgili henüz net bir bilgi edinemedik. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da olay yerinde. İncelemelerimiz sürüyor'' dedi.

  Tatar, yangın anında Gar çalışanlarının ve yolcuların kısa sürede tahliye edildiğini de sözlerine ekledi.

  CAN KAYBI VE YARALI YOK

  İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Haydarpaşa Tren Garı'ndaki yangının çıkış nedeniyle ilgili olarak itfaiyenin teknik raporuna göre bilgi verileceğini bildirdi.

  Olayda ölü ya da yaralı bulunmadığını kaydeden Vali Hüseyin Avni Mutlu, yangının çıkış nedeniyle ilgili itfaiyenin teknik raporuna göre bilgi verileceğini bildirdi. Mutlu, ''Binamızda küçük bir onarım çalışması var. Ama bu onarım çalışmasının olduğu yerde midir? bir başka yerde midir yangının çıktığı yer? Bütün bunları rapor doğrultusunda açıklayabileceğiz'' dedi.

  ANA HAT TREN SEFERLERİ BAŞLADI

  TCDD Genel Müdür Yardımcısı İsa Apaydın, Haydarpaşa Tren Garı'nda ana hat tren seferlerinin başladığını bildirdi.
  Apaydın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Haydarpaşa Tren Garı'nda çıkan yangın nedeniyle durdurulan ana hat tren seferlerinin, saat 20.00'den itibaren normal seyrine döndüğünü kaydetti.

  İstanbul çıkışlı ''Van Gölü'', ''Anadolu'', ''Fatih'' ve ''İç Anadolu Mavi'' ana hat trenlerinin bugünkü seferlerini, yangın nedeniyle biraz gecikmeli de olsa yapacaklarını belirten Apaydın, söz konusu yolcuların, yangın nedeniyle Haydarpaşa Tren Garı'na yolcu kabul edilmediği için Söğütlü Çeşme İstasyonu'ndan trenlere binebileceklerini söyledi.

  Apaydın, Haydarpaşa Garı'ndan bugün hareket edecek trenler için bileti bulunan ancak yangın nedeniyle seyahat edemeyen yolcuların biletlerini, TCDD Genel Müdürlüğü iş yerlerinden kesintisiz iade edebileceklerini veya başka bir tarih için değiştirebileceklerini de bildirdi.

  Ana hat trenlerinin bundan sonraki seferlerinin normal seyrinde devam edeceğini vurgulayan Apaydın, ''Ancak bölgesel ve banliyö trenleri ikinci bir emre kadar sefer yapmayacak'' diye konuştu.

  superonline
    2. Cevap: Haydarpaşa Tren Garında yangın

  Büyük geçmiş olsun ki kimseye birşey olmamış.:)İstanbul'un güzel değerlerinden biridir. Haydarpaşa Garı'nı arkanıza alıp yüzünüzü denize çevirin... Ve herşeyi unutun.:)
    3. Cevap: Haydarpaşa Tren Garında yangın

  Olayı bugün tiyatro çıkışı telefondan duydum..Bu derece riskli olduğunu tahmin etmemiştim, eve geçince de haberi araştırmayı unuttum tabi..Büyük geçmiş olsun.