Hayatı Kolaylaştır...

'Güncel Bilgiler' forumunda aykuta tarafından 23 Nisan 2009 tarihinde açılan konu


 1. Hayatı kolaylaştırabilecek birkaç bilgi;

  TOPLANTINIZI HATIRLAMAK İÇİN SAKIZ ÇİĞNEYİN!
  Şifrenizi, toplantı saatinizi ya da sizin için önemli olan bir tarihi hatırlamak için o bilgiyi okurken sakız çiğneyin. Çünkü sakız çiğnerken beyne doğru olan kan akışı hızlanır ve bu da hatırlama gücünüzün yüzde 40 oranında artmasını sağlar

  NANE, YEŞİL ELMA VE MUZ YE, YEMEK YEME
  Nane, yeşil elma veya muz yağını üç kez koklayarak içinize çekin. Bu aromalar iştahınızı keserek zararlı yiyeceklerden uzak durmanızı sağlarlar.
  Metabolizma hızınızı artırmak için badem yiyebilirsiniz. Badem, kalori yakmanızı sağlayan bileşimler içerir.

  RAHAT UYKU İÇİN NEFES EGZERSİZİ
  Eğer uykuya dalmakta güçlük çekiyorsanız nefes egzersizi yapmayı deneyin. Bunun için elinizi midenize koyun ve altıya kadar sayarken derin nefes alın. Sonra üçe kadar sayarak nefesinizi dışarı verin. Bunu sekiz kez tekrarlayın. Bu basit egzersiz nabzınızı düşürecek ve stres hormonlarının seviyesini azaltacak.

  AYAĞINLA ALFABE ÇİZ
  Yüksek topuklu ayakkabı giydiğiniz bir günün akşamında ayaklarınız ağrıyorsa kaslarınızı rahatlatmak için bir sandalyede oturup, ayaklarınızı birleştirin. Sonra iki ayağınızla da alfabeyi (önce küçük sonra büyük harflerle) çizermiş gibi yapın.

  MUTLU OLMAK İÇİN MAİL AT
  Kendinizi çok moralsiz hissettiğiniz bir zamanda arkadaşınıza onun en komik ya da en nazik insan olduğunu anlatan bir e-posta atın. Kulağa tuhaf gelebilir ama başkaları için duygularınızı ifade etmek kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak.

  AKŞAMDAN KALMAYIN, BALIK YİYİN
  Alkol aldıktan sonra ertesi gün kendinizi kötü hissetmek istemiyorsanız içmeden önce fındık, ton balığı ve tahin gibi yağlı yiyecekler tüketin. Yağ, vücudunuzun alkolü emişini yavaşlatacak ve siz de bu sayede ertesi gün daha rahat olacaksınız.

  AMAN GÖZÜNÜZE DİKKAT
  Sürekli bilgisayar kullanmanın gözünüze zarar vermesini önlemek için her birkaç saatte monitörden uzak bir noktaya bakın, yavaşça gözlerinizi açıp kapatın. Bunu üç kere tekrar edin. Daha sonra göz bebeklerini önce sağa ve sonra sola kaydırarak aynı hareketi üç kez daha tekrar edin. Böylece gözleriniz dinlenecek.

  TEMİZ NEFES İÇİN ELMA
  Isırarak elma, havuç ve salatalık yerseniz nefesinizi tazelemiş olursunuz. Bu temizleyici yiyecekler tıpkı diş macunu gibi ağız kokusuna sebep olan bakterileri ağızdan uzaklaştırıyor.
  Dişlerinizin beyazlığını korumak isterseniz sitrik, malik ve tartarik asitler içeren sodalardan ve buzlu çaylardan uzak durun. Çünkü bu zararlı asitler diş minesini aşındırabilir. Alışveriş yaparken içeceklerin içerik etiketlerine bakmayı alışkanlık haline getirin.

  ZİHİN İÇİN KAHVE, HÜCRE İÇİN SU
  Zihninizi açmak ve kendinizi daha iyi hissetmek için bir fincan kahve için. Kafein, kendinizi mutlu hissetmenizi sağlayan seratonin ve dopamin hormonlarının daha fazla salgılanmasını sağlar.
  Günde en az 1,5 litre su için. İç organların rahat çalışması, hücrelerin kendilerini yenilemesi ve toksinlerin atılabilmesi için bol suya ihtiyaç vardır. Taze ve parlak bir cildin sırrı da bol su içmektir.

  ÖNCE AĞIRLIK ÇALIŞIN
  Egzersiz yaparken gereğinden fazla kardiyo çalışması yapmak, kaslara zarar verebilir. Bu da güç kaybı anlamına gelir ve metabolizmayı yavaşlatarak, kilo alımına sebep olur. Bu nedenle başta 30 dakika ağırlık çalışıp sonra 20 dakika kardiyo egzersizleri yaparak bir denge kurmaya çalışın. Böylelikle yoğun kardiyo egzersizleriyle bedeninizi yormadan ağırlık çalışmanızı yapmış olursunuz.

  DUDAK PARLATICISI KORUMA FAKTÖRLÜ OLMALI
  Dudak parlatıcısı olarak en az 15 koruma faktörlü olanları tercih edin. Çünkü korumasız dudak parlatıcıları UV ışınlarını yansıttığı için güneşin cilde verdiği zararlı etkileri artırıyor.

  ENFEKSİYONLARDAN ARINMAK İÇİN
  Eğer sık sık mantar enfeksiyonlarına yakalanıyorsanız dantel dokulu ve sentetik iç çamaşırlarından uzak durmalısınız. Bu tür kumaşlar dokuları nedeniyle bakterileri çekipasit dengesinin bozulmasına ve enfeksiyon oluşumuna sebep olabilirler.

  KIRMIZI ENERJİYİ YÜKSELTİYOR
  Yatak odanızın dinlendirici bir ortama sahip olmasını istiyorsanız dekorasyonda kan basıncı seviyelerini düşüren mavi, yeşil ya da lila renklerini tercih edin. Çalışma odanızın dekorasyonunda kırmızıyı kullanırsanız enerjinizi yükseltip sinir sisteminizi uyaracağından daha verimli olabilirsiniz.

  İLAÇ ALANA KADAR ISLAK HAVLU
  İdrar yolları enfeksiyonunu tedavi etmek için antibiyotiğe ihtiyacınız olabilir. Doktorunuzdan gerekli ilaçları almadan önce ağrıyı hafifletmek için vajina bölgenize serinlik veren ıslak bir havlu koyabilirsiniz. Soğuk; idrar yollarınızı uyuşturur, bu sayede idrarınızı yaparken acı duymayı en aza indirirsiniz.

  TIRNAKLARIN BAKIMINI İHMAL ETMEYİN
  Genel sağlık kontrolü için tırnaklarınızı her ay bir kere kontrol edin, bakımlarını ihmal etmeyin. Tırnakların kolay bir şekilde kırılması demir ya da protein eksikliğine işaret edebilir. Sarı renkli tırnaklar kan dolaşımının düşük seviyede olduğunu ve soluk renkli tırnaklar anemi hastalığı olduğunu gösterir.
  Tırnaklarınızı bulabildiğiniz en küçük tırnak makasıyla kesmeye çalışın. Şeytan tırnağı cildin kuruması sonucu oluşur, bu nedenle düzenli olarak tırnaklanma ve tırnak etlerinizi losyonla nemlendirmeyi ihmal etmeyin.

  İŞ GÖRÜŞMESİNDEN ÖNCE SOHBET EDİN
  İş görüşmesinden önce on dakika arkadaşlarınızla sohbet ederek kafanızı dağıtın. Bu şekilde başarıya ulaşma şansınızı yükseltebilirsiniz.
  Ofisteki masanıza zambak, gül gibi kokulu çiçekler koymayı ihmal etmeyin. Bu bitkilerin kokuları beyin kimyanızı etkiler ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar.

  AYNI AĞRI KESİCİ BAĞIMLILIK YAPAR
  Her zaman aynı ağrı kesiciyi kullanmayın. Çünkü o zaman vücudunuz bu ağrı kesiciye karşı alışıp vücudunuz üzerindeki etkisini yitirebilir. Doktorunuza danışarak farklı ilaçlar kullanmaya çalışın.

  ADET ÖNCESİ SENDROM İÇİN SÜT
  Adet öncesi sendrom kalsiyum eksikliğiyle ilgili olabilir. Bu nedenle her gün yeterli derecede yoğurt, süt ve peynir tüketerek ihtiyacınız olan kalsiyumu almaya özen gösterin. Düzensiz adet dönemi günlük programınızın çok yoğun olduğunu ve artık yoğunluğu hafifletmeniz gerektiğini gösterir. Çok fazla çalışmak ve az uyumak adet görme düzeninizi etkileyebilir.

  SİVİLCE İÇİN CEVİZ
  Eğer cildiniz sivilce oluşumuna eğilimliyse bolca somon, ceviz ve kanola yağı tüketin. Bu yiyecekler, ciltteki sivilce üreten bezlerin gereğinden fazla çalışmasına engel olurlar.

  MUTSUZSAN KOMEDİ FİLMİ İZLE
  Mutsuz olduğunuzda bir komedi filmi izleyin. Gülmek, vücuttaki endorfin hormonunun yükselmesini sağlar, kan basıncını düşürür ve gelecek için sizi daha umutlu kılar.
  Favori şarkınızı söylerken kendinizi mutlu hissedebilirsiniz. Bu, oksitoksin hormonunuzun yükselmesini sağlar.

  SUSUZ İLAÇ YUTMA
  Bir ilaç yutacağınız zaman mutlaka su kullanın. Çünkü susuz ilaç yutmaya kalkarsanız yemek borunuzu tahriş edebilirsiniz, bu tahriş zamanla ülsere ya da reflü oluşumuna sebep olabilir.
  Kramplardan kurtulmak için her gün ekstra birkaç bardak su içmeyi ihmal etmeyin. Susuzluk, krampların en sık görülen sebebidir.

  ÖNCE VAZELİN YOKSA TÜKÜRÜK
  Ani bir yaralanma ya da sıyrık yaşadığmızda yarayı bandajlamadan önce üzerine vazelin sürün. Eğer elinizde vazelin yoksa tükürüğünüzü sürün. Tükürüğün doğal içeriği iyileşmeyi hızlandıracaktır.

  KAŞINIYORSAN SICAK SUYLA DUŞ ALMA
  Ciltte oluşan ani kaşıntı ataklarının birden fazla sebebi olabilir. Bu sorun şiddetlendiğinde uykusuzluğa, gerginliğe ve depresyona neden olabilir. Kaşıntı bazen bir cilt hastalığının bazen de metabolizmadaki bir hastalığın belirtisi olabilir. Eğer kaşıntı egzama veya kurdeşen gibi bir cilt hastalığından kaynaklanıyorsa özel bir tedavi ile kaşıntıyı gidermek mümkün. Yine de önlem olarak çok sıcak suyla duş yapmamalısınız.

  AT KUYRUĞUNU GEVŞEK YAP
  Her gün çantanızı dönüşümlü olarak farklı kollarınızda taşıyın. Aksi halde çantanızı sürekli taşıdığınız kolunuzda kas ağrıları oluşabilir.
  Saçınızı at kuyruğu yapmayı seviyorsanız gevşek biçimde toplamaya dikkat edin. Çünkü saçı sürekli aynı yerden sıkı sıkı bağlamak tokanın olduğu bölgeyi yıpratır ve saç tellerinizin zamanla kopmasına sebep olabilir.

  KAHVALTIYI ERKEN YAP
  Günün erken saatlerinde yapacağınız iyi bir kahvaltı dinamizminizi, hareket kabiliyetinizi artırır ve gün boyunca daha az açlık hissetmenizi sağlayarak metabolizmanızı hızlandırır. Kahvaltıya başlamadan önce bir-iki porsiyon meyve yiyin ve bir bardak su için.

  KEDİ KALP KRİZİ RİSKİNİ AZALTIYOR
  Evinde onlarca kedi besleyen kadınlardan olmanızı tavsiye etmiyoruz ama bir tane edinmeyi ihmal etmeyin. Çünkü bir kedi yavrusuna sahip olmak kalp krizi riskini yüzde 40 oranında azaltabilir.

  ÖPÜŞ ALERJİYE VEDA ET
  Alerjiyle savaşmak için dudaklarınızı hemen sevgilinizinkilerle birleştirin. Yarım saat öpüşmenin bağışıklık sistemi üzerinde sakinleştirici bir etkisi var. Bu da sizi havadaki bahar nezlesi tetikleyicilerinden korur.

  YAPAY TATLANDIRICIYI KES, TUVALETE GİTME
  Sık sık tuvalete gitmek zorunda mı kalıyorsunuz? Eğer öyleyse yapay tatlandırıcı içeren besinlerin tüketimini durdurun. Bu tür maddeler mesanenizi uyardıklarından sık sık tuvalete gitmenize sebep olabilirler.

  MÜZİĞİN SESİNE DİKKAT
  Kulaklıkla müzik dinlerken müziğin sesini çok açmayın. Kulaklıkla sürekli ve yüksek sesle müzik dinlemek kulağınızı belli bir desibel seviyesine alıştırabilir, bu da zamanla işitme duyunuza zarar verebilir.

  MUZ YE DAR KOTUNU GİY
  Eğer dar kesimli jeaninizin içine girmekte zorlanıyorsanız şeftali, muz gibi potasyumdan zengin yiyecekler tüketmelisiniz. Potasyum vücuttaki fazla suyun atılmasına yardımcı olur.
    2. Cevap: Hayatı Kolaylaştır...


  MÜZİĞİN SESİNE DİKKAT
  Kulaklıkla müzik dinlerken müziğin sesini çok açmayın. Kulaklıkla sürekli ve yüksek sesle müzik dinlemek kulağınızı belli bir desibel seviyesine alıştırabilir, bu da zamanla işitme duyunuza zarar verebilir.


  Kısık sesle müzik hayatta dinleyemem.
    3. Cevap: Hayatı Kolaylaştır...

  himmm çoğunu ya bilmiyoruz ya da yapmaktan üşeniyoruz.:(
    4. Cevap: Hayatı Kolaylaştır...

  SİVİLCE İÇİN CEVİZ
  Eğer cildiniz sivilce oluşumuna eğilimliyse bolca somon, ceviz ve kanola yağı tüketin. Bu yiyecekler, ciltteki sivilce üreten bezlerin gereğinden fazla çalışmasına engel olurlar.

  Ben ceviz yağlı oldugu için daha çok sivilce yapar biliyordum..:f20:

  Teşekkürler Aykuta ..:f40:
    5. Cevap: Hayatı Kolaylaştır...

  Teşekkürler benden bilgi paylaştıkça artar :)
  kahvaltı için iksir yapmayı da sen öğrettin bana :f30::f30:
    6. Cevap: Hayatı Kolaylaştır...

  MUTSUZSAN KOMEDİ FİLMİ İZLE
  Mutsuz olduğunuzda bir komedi filmi izleyin. Gülmek, vücuttaki endorfin hormonunun yükselmesini sağlar, kan basıncını düşürür ve gelecek için sizi daha umutlu kılar.
  Favori şarkınızı söylerken kendinizi mutlu hissedebilirsiniz. Bu, oksitoksin hormonunuzun yükselmesini sağlar.


  Ben de gider nerde bir dram var onu izlerim :)
   


 7. lem

  lem


  Cevap: Hayatı Kolaylaştır...

  Mutsuzken şarkı dinler dinler ağlarım::f30:Komediyi deneyeceğim tşkler.Müzik sorunu bende var duyamıyorum belirli bir seviyeye getirmeden

  kulaklıklardan oluşuyor bu sorun sesi açıyoruz daha sonra diğer sesleri duyamıyoruz güzel bir yazıydı tşkler.
    8. Cevap: Hayatı Kolaylaştır...

  Hayata dair güzel ilginç öneriler teşekürler Aykut..:f196:
    9. Cevap: Hayatı Kolaylaştır...

  Ani bir yaralanma ya da sıyrık yaşadığmızda yarayı bandajlamadan önce üzerine vazelin sürün. Eğer elinizde vazelin yoksa tükürüğünüzü sürün. Tükürüğün doğal içeriği iyileşmeyi hızlandıracaktır. :f73:

  bazen bana bir yerdeki kir lekesi çıkmıyorsa tükürde ovala derlerdi de inanmazdım meğer tükürüğümüz ne kıymetliymiş. Bundan sonra şifa şifa diyecem :f30: