Hayal Kurmadan Anı Yaşamak

'Sosyal Konular' forumunda ZeuS tarafından 12 Kasım 2011 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]


  Mutluluğun Şifresi; Hayal Kurmadan Anı Yaşa

  Ruh sağlığı üzerine yapılan bir araştırmaya göre insanlar zamanların neredeyse yarısını başka şeyler düşünerek ve hayal kurarak geçiriyor.Bu durum da sürekli mutsuz olmalarına neden oluyor.

  Harvard Üniversitesinden psikologlar 2250 gönüllü deneğin günlük faaliyetlerini, duygu ve düşüncelerini kaydetmelerini istedi.
  Araştırma için iPhone cep telefonlara yüklenen bir uygulama kullanıldı.
  Denekler, herhangi bir işle uğraşırken aslında ne düşündüklerini ya da kendilerini en çok neyin mutlu ettiğini de kaydettiler.

  Katılımcılar, gün içinde bu uygulama üzerinden gelen soruları yanıtladı, yaptıkları işleri ne kadar mutlu ya da mutsuz olduklarını not etti.
  Katılımcılar arasında anket sorularına sevişirken bile yanıt verenler oldu.

  Uzmanlar anket sonucunda insanların en çok cinsel birliktelik anında, spor yaparken ya da bir sohbet içindeyken mutlu olduklarını, en az da işyerinde, dinlenirken ya da evde bilgisayar kullanırken mutsuz olduklarını belirledi.

  Araştırma ekibi, hatıralarını anımsayan, geleceği fazla düşünen ya da gün içinde hayallere dalan kişilerin, keyif veren şeyleri düşünseler bile daha mutsuz oldukları sonucuna vardı.

  Araştırmaya göre insanlar dikkatlerinin yüzde 90'ını verdikleri seks faaliyeti dışında, en dikkat gerektiren işlerde dahi, zamanlarının yüzde 30'unda başka konulara odaklandıklarını itiraf etti.

  iPhone uygulaması üzerinden mutluluk araştırmasına katılanların sayısının 5 bini geçtiğini söyleyen Harvard Üniversitesi uzmanları, internet üzerinden dünyanın farklı coğrafi yerlerinden de katılım sağlanmasını umduklarını söylüyor.