Havuzlarda Kanser Tehlikesi

'Sağlık Rehberi' forumunda EyLüL tarafından 15 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu


  1. Bezmialem Vakıf Üniversitesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı uzmanı Prof. Dr. Kemal Tuncer, klorun, kanserojen etki taşıyan bir madde olduğu için havuzların temizliğinde uygun dozda kullanılmamasının, göz ve insan sağlığı üzerinde büyük sorunlara yol açabileceğini bildirdi.

    Prof. Dr. Tuncer, yaptığı açıklamada, yaz aylarında serinlemek için girilen havuzların, insan sağlığı için büyük tehdit oluşturabileceğini söyledi.Havuzların durgun su birikintileri olduğu için denizlere oranla daha fazla mikrop barındırma potansiyeline sahip bulunduğunu belirten Tuncer, bazı hastalıkların insanlara en çok bulaşma riski olan yerlerin başında havuzların geldiğini dile getirdi.

    Klor, kanserojen etki taşıyan bir madde olduğu için havuzların temizliğinde uygun dozda kullanılmaması, göz ve insan sağlığı üzerinde büyük sorunlara yol açabilir. Özellikle çocukların vücudu daha deneyimsiz, yaşlıların ise bağışıklık sistemleri zayıf olduğu için klor bu iki grup için daha zararlıdır.
    Yüzme havuzlarının kimyasal temizliğinin her gün, fiziksel temizliği ise 3 günde bir yapılması gerektiği belirtildi. Suyun, klor seviyesinin az olmasının, klor kokusunun daha fazla hissedilmesine neden olduğu bildirildi.

     


Similar Threads: Havuzlarda Kanser
Forum Başlık Tarih
Sağlık Rehberi Havuzlardaki hastalıklardan korunma yolları 17 Mayıs 2016
Sağlık Rehberi Ruj Kanser Yapar mı? 18 Mayıs 2016
Sağlık Rehberi Kanserden Koruyan Yiyecekler 18 Mayıs 2016
Sağlık Rehberi Meme Kanseri Riskine Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir? 17 Mayıs 2016
Sağlık Rehberi Melanom cilt kanseri belirtileri nelerdir 17 Mayıs 2016