Havanın Trafiğe Yaptıkları Nelerdir

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Merve tarafından 16 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu


 1. Hava Koşullarının Trafiğe Etkisi Nedir

  Havanın Trafik Üzerindeki Etkisi Nedir

  Trafikte hava koşullarının önemi çok büyük. Yerlerin kaygan olması hem sürücü hatalarını hemde doğal meydana gelen zemin kayganlığı yüzünden veya sis gibi durumlarda görüş açısını keybetmesi trafikte sıkıntılı anlar yaşanmasına sebep olabiliyor.
  İnsanların yer değiştirme istekleri, kendi güçleri ile taşıyamayacakları ağırlıktaki ürünlerinin başka yerlere nakil talepleri önce tekerleğin icadı ve hayvanla çekilen arabaların imalini getirmiş, daha sonra zaman içerisinde sırasıyla buharla, gazla, petrol ve elektrik enerjisi ile işleyen motorlar ve bu motorlarla yürütülen taşıtlar imal edilerek karayolu ulaşımı günümüzdeki seviyesine ulaşmıştır.
  Kara ulaşımı önceleri demiryolu ile sağlanmaya başlamış ancak, kapıdan kapıya ulaşım taleplerinin hız kazanması, karayolu ile taşımayı ön plana çıkarmış ve hızla gelişerek gerek insan gerekse yük taşımacılığı ağırlıklı olarak karayolu ile yapılmaya başlanmıştır. Bu doğal olarak karoyulu ve karayolu nakil araçlarının gelişmesine yol açmıştır.
  Ulaşım sistemleri içinde Karayolu ulaşımının ağırlık kazanması da trafik kazalarının artmasına neden olmuştur. Tüm dünya ülkelerinin en ciddi problemlerinden biri haline gelen trafik kazalarının azaltılmasına yönelik yürütülen çalışmalar, kimi ülkelerin konu üzerinde hassasiyetle durarak aldıkları teknik, idari ve yasal önlemler sonucu belli ölçülerde başarıya ulaşmış ve kazalar asgari düzeye indirilebilmiştir. Az gelişmiş veya gelişmekte olan ülkeler ise hala bu problemle boğuşmaya devam etmektedirler.


  alıntı