Havanın Kararma Saati

'Bunları biliyormusunuz' forumunda EyLüL tarafından 9 Tem 2012 tarihinde açılan konu

 1. Havanın Kararma Saati  Havanın Kararma Saati Hakkında Bilgi

  Senede yalnızca bir veya iki kere olan durumdur.günlerin uzaması ya da kısalması neticesinde bir gün sonrasında 17.31 yada17.29 da karacaktır.

  Kışın gecelerın gunduzden daha uzun olmasıyla ilgili bir durumdur bunun temel nedeni 23 dakıka 27 sanıyelık dereceden kaynaklanmaktadır ülkemızde ki en uzun gece 21 Aralıkta yasanır ondan sonra kı gunlerde gece hızla kısalıp gunduzle esıtlenır bu dongunun sonunda 21 martta turkıyede gunduzler uzar geceler kısalır ulkemızde en uzun gece sinopta en uzun gunduzse antalyada yasanır.

  Yaz günlerinde gün ışığı, yani aydınlık saatler çok daha uzun olmasına rağmen hala tasarruf için saatlerin niçin bir saat ileriye alındığı çoğunlukla anlaşılmaz. Bunun en kısa açıklaması 'gece zamanını da gündüze katmaktır' ama bizler zaten karanlık olan saat 24:00'de değil de 23:00'de yatmamızın ülkemize ne kazandıracağını genellikle anlayamayız. Saatleri ileri almanın kış mevsimi ile alakası yoktur.

  Kış aylarında standart zaman uygulanır. Ancak yaz günlerinde çok uzun aydınlık geçen bir zaman süresi vardır. Amaç bu sürenin başlangıcını ileri kaydırarak, akşam olma süresini bir saat uzatmaktır. Yaz günleri hava çok erken aydınlanır.