Havanın Hayatımızdaki Önemi

'Ders notları' forumunda EyLüL tarafından 6 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu


 1. Havanın Hayatımızdaki Önemi Nedir  Havanın Hayatımızdaki Yeri Ve Önemi

  Canlıların Havaya ihtiyacı Dünyamızı kalın bir hava tabakası sarmaktadır.Bu tabakaya havaküre atmosfer denir. Havaküre, güneşli günlerde açık mavi renkte görünür. Aslında havanın rengi yoktur. Bulutlu günlerde hava, koyu gri, gri ve pamuk yığınına benzeyen bulutlarla kaplıdır. Yeryüzünde insanlardan başka bitki, hayvan ve gözle görülemeyen pek çok küçük canlı vardır.

  Bu canlıların yaşamak için besin, su havaya ihtiyacı vardır. Bütün canlılar besinsiz, susuz uzun süre yaşayabilir ama, havasız yaşayamaz. Havanın içinde oksijen, azot ve az miktarda da başka gazlar bulunur. Canlılar soluk alıp verirken havadaki oksijeni kullanır.

  Soluk alıp verdikçe ciğerlerimizdeki kirli hava çıkar. Yerine temiz hava dolar. Temiz havadaki oksijen kanımızı temizler. Havadaki oksijen canlıların hayat kaynağıdır. Havasız yerlerde oksijen çok azdır

  Temiz Havanın Sağlığımıza Faydası Kapalı bir odada bir süre kalınca, başınızın ağrımaya başladığını anlarsınız.

  Oksijeni bol olan hava temiz havadır. sağlıklı olabilmek için her fırsatta, açık havada gezmeliyiz. Temiz hava, vücudumuza canlılık verir. Kapalı yerde uzun süre oturduğumuzda başımız ağrır, vücudumuzda bir halsizlik hissederiz.

  Sağlıklı yaşamak istiyorsak, oturduğumuz yerleri sık sık havalandırmalıyız Bir ders boyunca arkadaşlarımızla oturduğumuz dershanemizi her dinlenme saatinde havalandırmalıyız. Evimizde, odalarımızı sık sık havalandırmak, sağlığımız yönünden gereklidir. Yatak odamızda geceler i çiçek ve benzeri saksı bitkileri bulundurmamalıyız. Bitkiler geceleri oksijen alır, Karbondioksit çıkarır. Bu durum havadaki oksijeni azaltır. Zararlı bir gaz olan karbondioksiti çoğaltır. oksijenin azalıp karbondioksit gazının artması havanın kirlenmesi demektir. Açık havada oksijen bol olur. Bunun için kapalı odaları sık sık havalandırmalıyız.