Havale geçirmek nasıl anlaşılır?

'Sağlık Rehberi' forumunda EyLüL tarafından 20 Temmuz 2011 tarihinde açılan konu


 1. Havale geçirmek nasıl anlaşılır?
  Havale belirtileri ve yapılması gerekenler

  [​IMG]
  Havalenin belirtileri:
  Yüksek ateşle birlikte çocuklarda sıklıkla görülebilir. Erkek çocuklarda kızlardan daha fazla görülmektedir. Ateşli havale genelde her iki kol ve bacağın aynı anda 1 dakika süren kasılması, sonrada çırpınma denilen 10 – 15 dakika süren ritmik kasılmasıdır. Daha sonra kendiliğinden durur.
  Çocuk aniden sararır. Bilincini kaybeder ve vücudu katılaşır. Gözleri döner, kol ve bacaklarda sarsıntılar olur. Birkaç dakika sonra kriz biter, çocuk sesli olarak nefes alır, gevşer ve uyur. Bu hafif krizlerde, gözlerin devrilmesi çocuğun bilincini kaybettiğinin kanıtıdır.

  Havale durumunda ne yapılmalı?

  Çocuğun ateşi hızlı bir şekilde 39 dereceye çıkabilir. Bu yüzden çocuğu yakından gözlemeli ve ateşi hemen düşürmeye çalışılmalıdır. Eğer ateş çok yükselmişse telaşa kapılmadan çocuğu soyup soğuğa yakın suya sokmak veya ıslak bir çarşafa sarmak ve doktora götürmek gerekir.
  Havale geçirmiş bir çocuğu mutlaka bir uzmana götürmeli. Çocuğun ailesinde havale geçirmiş olanlar varsa,o oçocuğun havale geçirmesi daha büyük ihtimaldir.
  Çocuk havale geçirirken eğer ağzı açıksa bir kumaş parçası sıkıştırın; eğer değilse ağzını açmaya zorlamayın. Bu uygulamada amaç dilin ısırılmasını önlemektir.