Hava Kirliliğinin Nedenleri Nelerdir

'Sosyal Konular' forumunda Elfida tarafından 11 Temmuz 2011 tarihinde açılan konu


 1. Hava kirliliğinin sebepleri neler
  Havayı kirleten nedenler
  Havayı neler kirletir

  Atmosfer, genellikle içerisine karışan toksinli maddeleri eriterek etkisiz hale getirmesine rağmen meteorolojik ve topoğrafik şartlara bağlı olarak devamlı bir şekilde kirlenmektedir. Çeşitli amaçlarla yakılan ateşler, fabrika ve ev bacalarının dumanları, araçların egzost gazları havaya zehirli gazlardan olan karbon monoksit, kükürt dioksit ve nitrik asit gibi gazların bol miktarda karışmasına neden olur.
  Hava kirliliğine neden olan kirleticilerin, kaynaklarına göre hava kirliliği, tabii kaynaklardan meydana gelen kirlilik ve insan faaliyetleri sonucu suni kaynaklardan meydana gelen kirlilik olmak üzere iki sınıfa ayrılır. Tabii kirliliği oluşturan, doğada bulunan kirletici kaynaklarından: tozlar, meteorlardan, yer yüzeyindeki büyük çöl alanlarından ve kumluk alanlardan rüzgarlarla atmosfere taşınırlar; orman yangınlari ile atmosfere önemli miktarlarda duman ve zehirli gazlar karışır; foto kimyasal olaylarla azot dioksit; yanardağlardaki volkanik faaliyetler sonucunda kükürt dioksit, hidrojen klorur, hidrojen flörür; deniz çalkalanmasından sodyum klorür sayılabilir.
  Hava kirliliğinde, tabii kirlilik kaynaklarından çok suni kaynaklardan meydan gelen kirlilik önemlidir. Çünkü günümüzde insanları en çok ilgilendiren, özellikle büyük yerleşim merkezleri ve sanayi alanlarındaki hava kirliliğidir. Bu kirlilikte daha çok insan faaliyetleri sonucu meydana gelir.
  İnsan yapımı kirlilik kaynaklarını ise kabaca :
  1-Ulaşım
  2-Katı yakıtlar
  3-Elektrik santralleri
  4-Endüstri ve ısınma için kullanılan yakıtlar
  5-Endüstriyel işlemler olarak sıralanabilir.
  İnsan tarafından oluşturulan kaynaklardan oluşan bu kirlilik, bulunan bölgenin endüstriyel gelişimi, nüfusu, şehirleşme durumu gibi faktörlere bağlı olarak değişim gösterir.
   


Similar Threads: Hava Kirliliğinin
Forum Başlık Tarih
Sosyal Konular Hava Kirliliğinin Zararları Nelerdir 22 Temmuz 2011
Sosyal Konular Hava Kirliliğinin Yaşam Alanlarına Etkisi 22 Temmuz 2011
Sosyal Konular Hava Kirliliğinin Kısaca Nedenleri 12 Temmuz 2011
Sosyal Konular Hava Kirliliğinin Küresel Isınmaya Etkisi 12 Temmuz 2011
Sosyal Konular Hava Kirliliğinin Kontrolü Ve Önlenmesi Genelgesi 11 Temmuz 2011