Hava Kirliliğinin Hastalıkları

'Sağlık Rehberi' forumunda ZORBEY tarafından 8 Temmuz 2011 tarihinde açılan konu


 1. hava kirliliği hangi hastalıklara yol açar
  hava kirliliğinin sebep olduğu hastalıklar


  hava kirliliğinin öksürük, bronşit, kalp hastalığı ve kansere kadar pek çok hastalığa sebep olabilir.Hava kirliliğinin olumsuz etkileri sağlıklı kişilerde bile gözlenmekle birlikte, bazı duyarlı gruplar bundan daha kolay etkilenmekte ve daha ciddi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bu gruplar; bebekler ve gelişme çağındaki çocuklar, gebe ve emzikli kadınlar, yaşlılar, kronik solunum ve dolaşım sistemi hastalığı olanlar,
  endüstriyel işlerde çalışanlar, sigara kullananlar, düşük sosyo-ekonomik gruplar içinde yer alanlardır. Bunların hava kirliliğinin yoğun olduğu saatlerde dışarı çıkmamaları sağlık açısından faydalı olacaktır.

  Hava kirliliğinin solunum fonksiyonlarında bozulmaya, solunum sistemi hastalıklarında, kronik solunum hastalığı ve kronik kalp hastalığı olanların alevlenmelerinde, kanser miktarında ve erken ölüm insidansı artışında oldukça etkilidir.  Hava kirliliğinin ilk etkileri zehirlenme, kansere neden olma, doğum bozuklukları, gözlerin tahriş olması, solunum sistemi rahatsızlıkları, bronşit ve virüs enfeksiyonlarına hassasiyetin artması, kalp hastalıklarına zemin hazırlaması, kronik astımın şiddetlenmesi şeklinde görülür. Kirleticilerin çoğunun sinerjitik etkileri vardır. Örn: sülfat ve nitratlar havadaki küçük partiküllerin üzerine tutulur, böylece akciğerlere tek başına verdikleri zarardan daha büyüğünü verdikleri görülür.
   


Similar Threads: Hava Kirliliğinin
Forum Başlık Tarih
Sağlık Rehberi Hava Kirliliğinin Yol Açtığı Hastalıklar 22 Temmuz 2011
Sağlık Rehberi Hava Kirliliğinin Solunum Sistemi Üzerine Etkileri 14 Temmuz 2011
Sağlık Rehberi Sıcak havalarda burun kanaması 18 Mayıs 2016
Sağlık Rehberi Açık Havada Sigara İçme Yasağı 18 Mayıs 2016
Sağlık Rehberi Soğuk Havada Sigara Daha Tehlikeli 14 Ocak 2013