Hava Kirliliği Tehdit Ediyor

'Sağlık Rehberi' forumunda Merve tarafından 26 Ocak 2012 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]  Hava Kirliliği Tehdit Ediyor

  Yayımladığı raporla 2011 yılını değerlendiren Dünya Sağlık Örgütü, 2012'de öncelikle ele alınması gereken konulara dikkat çekti. Raporda hava kirliliği ve alkol bağımlılığına vurgu yapıldı.

  Geçmişten gelen sağlık sorunlarına, kentleşmenin artması, gelir dağılımındaki farklılıklar gibi nedenlerle yeni sağlık sorunlarının eklendiğine dikkati çeken Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), üye ülkelere hava kirliliğiyle mücadele, aşırı alkol tüketimi gibi konularda gerekli önlemlerin alınması çağrısını yaptı.

  DSÖ'nün resmi internet sitesinde yer alan değerlendirmeye göre, BM Genel Sekreteri'nin Milenyum Hedefleri arasında açıkladığı ve DSÖ tarafından yoğun şekilde takip edilen ''kadın ve çocuk sağlığı'' konusunda önemli ilerleme sağlandı. Dünya genelinde anne ve yeni doğan sağlığı konusunda hala ''yapılacak çok iş'' olduğunu ifade eden DSÖ, üye ülkelere başta herkesin sağlık olanaklarına erişiminin sağlanması olmak üzere, eğitim ve tedavi konularında çalışmaların 2012 yılında da hız kesmeden uygulanmasını istedi.

  Aşırı Alkol Kullanımı ve Hava Kirlilliği
  DSÖ'nün raporunda, her yıl zararlı boyutlarda alkol tüketimi sonucunda dünyada 2,5 milyon kişinin hayatını kaybettiğine işaret edilerek, önemli sorunları arasında görülen alkol tüketimi konusunda, özellikle alkollü ürünlerin pazarlanması ve alkollü araç kullanımına ilişkin, üye ülkelere yeni politikalar üretmeleri çağrısı yapılıyor.

  DSÖ, önemli sağlık sorunlarından birinin de hava kirliliği olduğunu belirtiyor. DSÖ verilerine göre, her yıl iki milyon kişi, soludukları kirli havada bulunan partiküller nedeniyle yaşamını yitiriyor. 2012 ve sonrasında öncelikli konu olarak belirlediği hava kirliliğine ilişkin dünya genelinde veri toplanmaya başladığı belirtilen raporda, DSÖ'nün elinde 91 ülkeden 1100 şehirdeki hava kalitesine ilişkin verilerin bulunduğu, bilgi toplanmasına 2012 yılında da devam edileceği kaydedildi.  kaynak:posta gazetesi