Hatice Sultan kimdir, III. Mustafa'nın kızı

'Tarih Bölümü' forumunda Ezlem tarafından 30 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu


 1. III. Mustafa'nın kızı Hatice Sultan

  Hatice Sultan III. Mustafa'nın kızı

  Devletlu ismetlu Hatice Sultan Aliyyetü`ş-şan Hazretleri (d. 15 Haziran 1766 - ö. 17 Temmuz 1821) Osmanlı padişahı III. Mustafa'nın kızı, III. Selim'in kızkardeşiydi[1].

  Hatice Sultan 1766 yılında III. Mustafa'nın eşlerinden biri olan Adilşah Kadın'dan dünyaya geldi. III. Selim'le babaları bir, anneleri ayrıdır. 1787 yılında Hotin muhafızı Nakîb-zâde es-Seyyid Ahmed Paşa'yla evlendi.

  Hatice Sultan ve Melling

  Hatice Sultan kardeşi III. Selim'e çok yakındı. III. Selim'in 1789-1807 yılları arasındaki padişahlığı sırasında İstanbul'un en önemli kişiliklerinden biri haline geldi. İstanbul'da yaşayan Mimar-Ressam Antoine Ignace Melling ile yakın bir ilişki kurdu. Melling 1804 yılında Hatice Sultan'a ait Ortaköy-Kuruçeşme arasındaki Neşetâbâd Sarayının kısmi onarım ve iç dekorasyonunu yaptı. 1809 yılında Arnavutköyde bir arazi satın alarak kızkardeşi Beyhan Sultan (1765-1824) ve amcasının kızı Esma Sultan (1778-1848) gibi adını taşıyan sahil sarayını Melling'e inşa ettirdi. Bu saray İstanbul halkı ve Avrupalılar arasında çok ün kazandı. Bir yandan da eleştirilere neden oldu. III. Selim sık sık kızkardeşinin sarayına uğramaktan büyük zevk alırdı. Melling Türkçe öğrenmişti ama Osmanlıca alfabesinde zorluk çekiyordu. Melling ile Hatice Sultan Latin alfabesini kullanarak mektuplaşıyorlardı. Böylece Harf Devriminden 125 yıl önce Türkçeyi Latin alfabesiyle yazmış oluyorlardı. Bu mektuplar Fransa'da özel bir koleksiyonda korunmaktadır, Jacques Perot ve Frédéric Hitzel tarafından toparlanarak yayınlanmışlardır.

  Hatice Sultan 1821 yılında öldü ve Eyüp'teki Mihrişah Sultan Türbesi'ne gömüldü. Hatice Sultan saraylarının yanı sıra 1806 yılında Eminönü'nde Mısır Çarşısı'nın Tahmis Sokağı'na açılan kapısının karşısında yer alan bir çeşme yaptırmıştır.