Hatayda gezilecek yerler

'Türkiyem' forumunda ZeuS tarafından 15 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu


 1. Hatayda Gezilecek Yerler


  Önemli bir turizm merkezi olan Hatay'da, dünyanın ilk Katolik Kilisesi olan Saint Pierre Kilisesi bulunmaktadır. Hıristiyanlık tarihinde önemli bir yere sahip olan Hatay, aynı zamanda dört büyük patriklik merkezinden biridir.

  Arkeoloji Müzesi: Dünyanın en büyük mozaik koleksiyonuna sahip müzelerden biri olan Arkeoloji Müzesinde Mozaikler 2.-5. yüzyıllar arası Roma ve Bizans devirlerine ait.

  Antakya Kalesi ve Surlar: Hellenistik ve Roma devirlerinden kalma surlar, İstanbuldan sonra Türkiyedeki en uzun kent surları. Bugün Habib Neccar
  Dağı yamaçlarındaki sağlam kalmış ve koruma altında olan bölüm görülebiliyor. MS 4. yüzyılda yapılan iç kale ise neredeyse tamamen yıkılmış.

  Aziz Paulos Kilisesi: Habib Neccar Dağının eteklerinde yer alan alan kayaya oyulmuş bu kilisenin tabanındaki mozaik 5. yüzyıla tarihlenir fakat diğer kısımlar 12.-13. yüzyıla ait. Dünyanın bilinen en eski kilisesi olan Aziz Paulos, 1963 yılından itibaren hac yeri olarak ziyaret edilmektedir.

  Seleukeia Piereia: Samandağ ilçesinin kuzeybatısında yer alır. Antik kent, MÖ 3. yüzyılda I. Seleukos Nikator tarafından kurulmuş. Kentten günümüze kalan en önemli kalıntılar Hellenistik devir surları, agora kapısı, Dor düzeninde bir tapınak, MS 5. yüzyıla ait bir martyrium ile nekropolisteki lahit ve kaya mezarları.

  Daphne: İlçe merkezine 7 km. mesafede bulunan Daphne, Roma döneminde sayfiye yeri olarak hizmet vermekteydi.Gerçekleştirilen kazılarda pek çok mozaik tabanlı evler ortaya çıkartılmıştır.Kentin üzerinde bugün Harbiye ilçesi var, geleneksel el sanatlarının da yoğun olarak yapılıp satıldığı bir yer.

  HATAYDA RESTORANLAR
  Hatay yemek kültürüyle tanınıyor.Restoranların çoğu Hatayın merkezinde ve Harbiye ilçesinde toplanmış. Geleneksel Türk yemeklerinin yanı sıra sadece humus ve bakla ezmesi yapan restoranlar da mevcut.Özkervan-Han Restoran-Hidro Tesisleri en önemlileri arasında.

  HATAYDA KONAKLAMA
  Büyük Antakya-Özbek Dinlenme Tesisleri-Onur Oteli
    2. Cevap: Hatayda gezilecek yerler

  Samandağ da önemli bi ilçe... Antakyalı olduğum için adlarını hatırlamıyorum ama orada turistik yerler var :)))))
    3. Cevap: Hatayda gezilecek yerler

  Paylaşım için teşekkürler İskenderun' u da unutmayalım. :f40:
    4. Cevap: Hatayda gezilecek yerler

  Gerçekten gezilmesi gereken yerler.
    5. Hatayda gezilmesi gereken en güzel yer iskenderun dur :)
    6. Kesinlikle öyle=))
    7. Hatay gezilecek yerler ile ilgili harika hazırlanmış bir gezi rehberi biliyorum. Konuyu görünce paylaşmak istedim umarım beğenirsiniz.