Hatasız kul olmaz konulu kompozisyon örneği

'Ders notları' forumunda EyLüL tarafından 9 Ağu 2011 tarihinde açılan konu

 1. Hatasız kul olmaz kompozisyon örneği

  Maziye dönüp baktığımızda gördüğümüz hatalarımız ve yanlış kararlarımız için umumiyetle gençliğin cahilliğini mazeret olarak öne süreriz. Çünkü, çağrıştırdığı bir çok duygu ve düşüncenin yanısıra gençlik, aynı zamanda cahillik ve tecrübesizlik anlamında da kullanılmaktadır.

  Tahsil hayatımız, özel ilişkilerimiz ve iş hayatımız için almış olduğumuz kararlarımızı bir düşünelim. Bu gün geldiğimiz nokta, vaktiyle almış olduğumuz o kararların neticesidir. Bu günkü durumumuzdan memnun isek, beis yok kendimizle gurur duyabiliriz amma eğer bu günkü yaşadığımız hayattan daha fazlasını hak ettiğimizi düşünüyorsak, yani mutlu değilsek, gençlik mazeretine sığınırız. Ancak, doğru yaptıklarımızı kendi aklımıza ve kaabiliyetimize mal ederken, hatalarımızı gençliğe yüklemek ne kadar doğrudur.

  Hatalarımızı kabul etmemiz gerekiyor aksi takdirde, aynı hataları hayatımız boyunca tekrarlamamız kaçınılmaz oluyor.

  Her yaşta hata yapabileceğimizi ve yanlış kararlar alabileceğimizi kabullenmek, herhangi bir mazeretin ardına sığınmadan, hatayı başka insanlarda aramadan, açık yüreklilikle kabullenmek gerekiyor.


  Hatasız kul olmaz.
  Hiçbir insan tam değildir. Her insan bilerek ya da bilmeyerek yanılıp yanlışlığa düşebilir, suç işleyebilir, günaha girebilir. Kusurları bakımından insanlara fazla yüklenmek doğru değildir. Önemli olan insanların hatalarını yüzüne vurmak değil, hatalarını azaltmada onlara yardımcı olmaktır.
   
Yükleniyor...